Announcements

Ayşegül Dinçkök, Mehmet Turgut, Şahika Ercümen ve Zafer Kızılkaya 19 Aralık Perşembe günü saat 18:30'da Koç Üniversitesi'nde....

Author: İletişim Direktörlüğü
Time: 18:30
Location: Kurucular Salonu

DERİN TUTKU SERGİSİ PANELİ

Çevre bilincini ve sosyal dayanışma konularını sualtı ve fotoğrafçılıkla birleştiren dört isim Ayşegül Dinçkök, Mehmet Turgut, Şahika Ercümen ve Zafer Kızılkaya 19 Aralık Perşembe günü Koç Üniversitesi’nde Kurucular Salonu’nda 18:30’da bir panel gerçekleştirecekler.  Panele tüm öğrencilerimiz davetlidir.  Panel aynı zamanda UNIV 101 Dersi olarak sayılacaktır.

LCV: Aslı Yantra ayantra@ku.edu.tr

 

Not: Panel sualtı fotoğrafçısı Ayşegül Dinçkök’ün Rampa sergi alanında bulunan “Derin Tutku” isimli fotoğraf sergisinin paralel etkinliği olarak düzenlenmektedir.  Panel sonrası konuşmacılar ile birlikte sergi gezilecektir.

 

Ayşegül Dinçkök hakkında:

Lisanslı yüzücü olan Ayşegül Dinçkök 2010 yılında başladığı dalma sporuyla birlikte su altında gördüğü her şeyi paylaşmak için fotoğraf çekmeye başlamıştır. “Derin Tutku” ilk sualtı fotoğrafları sergisi olan Ayşegül Dinçkök Avusturya Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi mezunudur. Dinçkök’ün 2010 yılında da ilk kitabı “Korkma” yayınlanmıştır.

 

Mehmet Turgut hakkında:

21 temmuz 1977 yılında Ankara’da doğdu. İsmini aldığı dedesi Mehmet Turgut’un mesleği olan fotoğrafçılık kaderini belirledi. Uzun yıllardır teorik fotoğrafçılık, baskı teknikleri, boyama, kara kalem ve fotoğraf işleme üzerine çalışmalar yaptı. İlerleyen zaman içerisinde kendisini kurgusal fotoğraflar üretmeye ve çekmeye adadı. Photographic Society of America PSA ve Austria Super Circuit başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında sayısız ödül kazandı. Ayrıca fotoğraf üzerine sayısız seminer verdi. Son dönem çalışmaları arasında; Dünyaca ünlü Fransız şarkıcı Patricia Kaas’in “best of” albümü “19” kapak fotoğrafları, Hollandalı müzisyen Anneke Van Giersbergen’ın konser albümü “Live In Europe” ve Ozzy Osbourne’un son single çalışması “Let It Die” için kullanılan kapak fotoğrafları dikkat çekenlerden sadece birkaçı. 2009’da Türk Sanat Kurumu tarafından yılın fotoğraf sanatçısı seçilen Mart 2010’da yayınlanmaya başlayan 46 dergisinin sahibi ve yaratıcı yönetmeni olan Mehmet Turgut, ilk fotoğraf kitabı 30’u 2012 yılının Aralık ayında yayınladı.

 

Yurt İçi ve Yurt Dışı Ödülleri:

- Trierenberg Super Circuit 2013 “Underwater Suicides”  Special Themes / Series and Sequences dalında Altın Madalya

- One Eye Land Awards “5199” Fine-Art Portrait dalında Gümüş Madalya

- One Eye Land Awards “Underwater Suicides” Fine-Art Portrait dalında Gümüş Madalya

- Avusturya Super Circuit “EMOTIONS - HUMAN RELATIONS” dalında Altın Madalya

- Fotoğraf Dergisi Ulusal Fotoğraf Yarışması İkincilik Ödülü

- Photographic Society of America PSA-Goldmedal / MP - Altın Madalya

- Avusturya Super Circuit “COLOUR PRINTS GENERAL” dalında Bronz Madalya

- Avusturya Super Circuit “PORTRAIT” dalında Altın Madalya

- Balcan Photography Contest “Mask and Faces” dalında Gümüş  Madalya ve Onur Ödülü

- Vizon Show “Kadın ve Renk” Fotoğraf Yarışması Birincilik Ödülü

- T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Fotoğraf Yarışması Birincilik Ödülü

- Boyner “Sevgi” Konulu Fotoğraf Yarışması Üçüncülük ve Mansiyon Ödülü

- Sanat Kurumu 2008-2009 Yılın Fotoğraf Sanatçısı Ödülü

- Paris PX3 2010 “Beauty” dalında İkincilik Ödülü

- Paris PX3 2010 “Fine Art” dalında İkincilik Ödülü

Şahika Ercümen hakkında:

 

Profesyonel Serbest Dalgıç, Serbest Dalış Eğitmeni, Beslenme ve Diyet Uzmanı Şahika Ercümen, 16 Ocak 1985 Çanakkale’de doğmuştur. Çocukluğunda yaşadığı astım rahatsızlığı üzerine spora başladıktan sonra su sporlarının bir çok dalında şampiyonluklar elde etmiştir. 1998’den beri katıldığı yüzme ve sualtı sporları müsabakalarında, ulusal ve uluslar arası 100’ün üzerinde madalya, çeşitli özel ödüller, kupalar, birçok Türkiye Rekoru ve 4 adet resmi Dünya Rekoru elde etmiştir. Eğitim hayatının lise dönemini Çanakkale’de Milli Piyango Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra Ankara Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olmuştur. İyi seviyede İngilizce ve Almanca bilen Şahika Ercümen, Başkent Üniversitesi Yüksek Lisans programındaki eğitimine devam etmektedir. Çeşitli reklam filmleri ve sosyal sorumluluk projelerinde yer alan milli sporcu, engelliler ile dalış, suların korunması ve nesli tehlike altında olan türler ile ilgili sosyal sorumluluk projeleri yürütmekte, doğru nefeslenme, başarı, motivasyon gibi konularda seminerler de vermektedir.

 

Başarıları:

2002 : Yılın Sporcusu Ödülü Canakkale/Turkiye

2003: Turkiye Şampiyonu paletli yüzme 800m and 400m, (B Grubu)

Türkiye Şampiyonu, Sualtı Navigasyonu

Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış Takımı ile

2004: Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış Takımı ile

2005: Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış Takımı ile

2006: Türkiye Şampiyonu, Sualtı Hokeyi Takımı ile

Türkiye Rekoru Serbest Dalış, İspanya/ Tenerife

2007: Türkiye Rekoru ve Türkiye Şampiyonluğu, Serbest Dalış

Türkiye Şampiyonu, Sualtı Hokeyi Takımı ile

2008: Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış Takımı ile

Avrupa Üçüncüsü, Sualtı Hokeyi Milli Takımı ile İstanbul/ Türkiye

2009: Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış

2010: Türkiye Rekoru ve Dünya Rekoru’ na en yakın derece ( -65 metre)

2011: Dünya Rekoru, Serbest Dalış 110 metre Buz Altı Yatay Dalış Weissensee/ Avusturya

2011: Buzun altından 70 metre olan bayanlar rekorunu ve 108 metre olan erkekler rekorunu kırarak en uzun mesafeyi gitti, Guinness Rekorlar Kitabına girdi.

2011: Dünya Rekoru 60 metre Paletsiz Değişken Ağırlık, Mısır/Dahab

2011: Dünya Rekoru 70 metre Paletli Sabit Ağırlık, Mısır/Dahab

2013: Dünya Rekoru 61 metre Paletsiz Değişken Ağırlık, Van/Türkiye

* Van Gölü’ nde kırılan Dünya Rekoru dünyanın en ekstrem dalış rekoru olarak ta kabul edilmektedir.

 

Zafer Kızılkaya hakkında:

 

1969 yılı Ankara’da doğdu. ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu. 1995-2001 yılları arasında Endonezya’da çeşitli sualtı araştırma ve koruma projelerinde araştırmacı ve sualtı fotoğrafçısı olarak çalıştı. 2001-2007 yılları arasında ‘National Geographic Research and Expedition Committee’nin İndo-Pasifik Okyanusu danışmanlığını yaptı. Şu anda Akdeniz Koruma Derneği’nin başkanlığını yürütüyor.  Gökova Körfezi’nde yürütücülüğünü yaptığı “Deniz Koruculuğu Projesi” ile “Yeşil Oscar” olarak bilinen 2013 yılı Whitley Ödülünü kazandı.