Announcements

Third Call Applications for Global Exchange and Erasmus+ KA103 Student Study Mobility for 2017-2018 Academic Year Applications Will Be Open on August 07, 2017

Author: OIP Exchange Programs & Partnerships Division

For English version please see below

GLOBAL EXCHANGE AND ERASMUS+ KA 103 ÖĞRENCİ ÖĞRENİM BAŞVURUSU

2017 - 2018 Akademik Yılı Bahar dönemi içinde Erasmus+ (KA 103) öğrenim değişimi yapmak isteyen öğrencilerimizin başvuruları 7 Ağustos, Saat 00:00 – 28 Ağustos 2017, Saat 23:59 arasında KUAPP üzerinden alınacaktır. KUAPP başvuru sistemine ve sistem üzerinden başvurunun nasıl yapılacağı ile ilgili detaylı videoya bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.
Erasmus+ ve Global Exchange  programına başvurular sadece Bahar 2018 dönemi için alınmaktadır. Öğrencilerin sadece tek bir program için başvuruları kabul edilecektir. Bu nedenle öğrencilerin sistem üzerinde yaptığı son başvuru değerlendirmeye alınarak, ilk başvurusu iptal edilecektir.

Başvuru öncesinde öğrencilerin ekte yer alan boş kontenjanları ve bölümlerinin anlaşmalı oldukları partner üniversiteleri incelemeleri ve tercih edecekleri okullarla ilgili soruları için OIP Giden Öğrenci Danışmanları ile görüşmeleri; ders seçimi, ders saydırma gibi akademik konularda  Erasmus departman koordinatörleri ile görüşmeleri tavsiye edilmektedir. Tercih yaparken;

 • Anlaşmalı okullarımız arasından en fazla 6 üniversite tercihi yapabilirsiniz. Öğrenim gördüğünüz bölüme veya seviyeye açık olmayan anlaşmalara başvurmanıza sistem izin vermeyecektir.
 • Başvurabileceğiniz üniversiteler arasında yer almasına rağmen, bazı üniversitelerde bölümünüzün birebir karşılığı bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda, karşı üniversitede alabileceğiniz derslerle ilgili bilgiyi üniversitenin internet sayfasından veya bölüm Erasmus Akademik koordinatörünüze danışarak araştırınız.
 • Üniversitelerin eğitim dili İngilizce olmayabilir. Anlaşmalı üniversitelerde hangi dilde eğitim verildiğini ve açılan dersleri araştırıp öğrenmek öğrencilerin sorumluluğundadır. İngilizce ders bulamadığınız durumda, dersleri gittiğiniz ülkenin dilinde takip edebilecek seviyede dil bilgisi yeterliliğine sahip olmanız gerekmektedir.

Başvuru son tarihi sonrası başvuru formu/tercihler üzerinde değişiklik yapılamayacağını hatırlatmak isteriz. Bu sebeple başvurularınızı son güne bırakmayınız.

Erasmus+/ Erasmus+ Worldwide ve Global Exchange Başvuru Süreci ve Sonrası süreçle ilgili bilgi almak için lütfen web sitemizi ve FAQ sayfamızı inceleyin ve/veya Giden Öğrenci Değişim Programları Danışmanımızın düzenleyeceği webinar toplantılarına katılınız. Yaz döneminde olmamız sebebi ile webinar toplantılarına sizlerin uygunluğunuza göre düzenleniyor olacaktır. Lütfen bu  linkten (http://doodle.com/poll/2s8qpmxn33m9hs5g) katılabileceğiniz uygun tarih/saat aralığını seçiniz.

Sorularınız olması halinde lütfen OIP Trackit üzerinden bizimle iletişime geçiniz, iki iş günü içerisinde sizlere cevap vereceğiz. Danışma saatlerimiz için tıklayınız.

Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği için Başvuru Kriterleri:

 • Lisans öğrencileri için minimum Cum.GPA 2.20/4.00; lisansüstü öğrencileri için minimum Cum.GPA 2.5/4.00
 • Erasmus değişim programına gitmeden önce 1.sınıf başarıyla tamamlanmış olmalıdır. İngilizce hazırlık programı öğrencileri Erasmus+ programına başvuramazlar.
 • Lisans öğrencileri 2. Sınıftan itibaren Erasmus+ programlarına başvuru yapabilirler. 
  Yüksek lisans ve doktora düzeyindeki öğrenciler programlarının ilk döneminde başvuru yapabilirler, ancak devam ettikleri programın not ortalaması henüz belli değilse bir önceki öğrenim kademesine ait bitirme not ortalamaları ile başvuru yapabilirler. En az 2.50/4.00 not ortalamasına sahip olmalıdırlar.
 • Öğrencilerin Erasmus+ faaliyetinden yararlanabilmesi için faaliyete katılacakları dönem itibariyle en az 30 ECTS (KU’dan bir dönemde alması gereken ders yükü) ders yükü kalmış olmalı ve program dönüşünde karşı üniversitede alınmış olan dersler bu ders yükü yerine notlarıyla transfer edilmelidir. (Bu kural hem lisans hem lisansüstü öğrenciler için geçerlidir.)
 • Çift Anadal öğrencisi olunması durumunda, ikinci anadal programından en az 30 ECTS (15 Koç Kredisi)nin tamamlanmış olunması beklenmektedir. Başvuru sırasında başvurulan dönem için çift anadal bölümlerinizden sadece birini seçebilmektesinizdir. Öğrencilerimizin yandal programlarından başvuru yapmaları ve partner üniversiteye yerleştirilmeleri mümkün değildir.
 • Erasmus+ Öğrenim hareketliliğinden birden fazla kez yararlanmak mümkündür. Bir öğrencinin üniversite öğreniminin her seviyesinde (lisans, yüksek lisans, doktora) 12’şer aya kadar Erasmus+ programından yararlanma hakkı vardır.
 • Bu 12 aylık süreye Erasmus staj hareketliliği de dahil edilir; yani, öğrenci daha önce Erasmus staj programından yararlanmışsa, stajda geçirdiği süre 12 aya dahil edilir. İki faaliyetin toplam süresi 12 ayı geçemez.
 • Aynı öğrenim seviyesinde daha önce Erasmus+ programından yararlanmış olan öğrencilerin yerleştirme puanlarında daha önce yararlanılan her bir faaliyet için (öğrenim-staj-worldwide ayrımı yapılmaksızın) 10 puan kesinti yapılır. Daha önce yararlanma durumunda -10 puan uygulaması, önceki öğrenim seviyesinde gerçekleştirilen hareketlilikler için uygulanmaz.
 • Aynı öğrenim kademesi içerisinde daha önceki bir seçim döneminde seçilmiş, fakat mücbir bir sebebe dayanmaksızın, faaliyetini gerçekleştirmemiş öğrenciler için, hak kazanmış olunmasına rağmen gerçekleştirilmeyen her faaliyet için 10 puan azaltma uygulanır. Partner üniversitelere nominasyon tarihi geçtikten sonra mücbir bir sebep olmaksızın programını iptal eden öğrenciler OIP üzerinden hiçbir değişim programına başvuruda bulunamaz. Yükseköğretim kurumunun vazgeçişleri öngörerek öğrencilere vazgeçtiklerini bildirmeleri için bir süre tanımaları ve öğrencilerin bu süre içerisinde vazgeçtiklerini bildirmeleri halinde azaltma uygulanmaz.
 • Öğrencinin güncel transkriptinde F/W notunun veya disiplin cezası olması başvuruyu etkilemez. Ancak F/W notu olan öğrencilerin programa katılmalarını etkileyebilecek olan yönetmelik ve bölüm uygulamalarını dikkate almaları gerekmektedir.

Seçim Kriterleri:

 • GPA %50
 • TOEFL veya IELTS (Son iki yıl içinde alınmış) %50

Haraketlilik Hibesi:

2017-2018 akademik yılına ait Koç Üniversitesine tahsis edilen Erasmus+ bütçesi Ulusal Ajans tarafından ilan edildikten sonra öncelikle birinci ve ikinci başvurularda seçilen öğrencilere dağıtılacaktır, kalan bütçe ise başarı sıralamasına göre üçüncü seçimde seçilen öğrencilere dağıtılacaktır. Hibe hiçbir öğrencimiz için garanti edilememektedir.

Gidilen Ülkelere Göre Aylık Hibe Miktarları

Hayat pahalılığına göre ülke türleri

Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler

Aylık Öğrenci Öğrenim Hibesi (€)*

1. Grup Program Ülkeleri

Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Norveç, İsveç, Birleşik Krallık

500

2. Grup Program Ülkeleri

Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya, Türkiye

400

3. Grup Program Ülkeleri

Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Makedonya

300

*2017-2018 hibe miktarlarında değişiklik olması halinde OIP web sitesinde duyurusu yapılıyor olacaktır.

Engelli ek hibe desteği ile ilgili detaylı bilgi için lütfen web sitemizi ziyaret ediniz.

 

Global Exchange için Başvuru Kriterleri:

 • Lisans öğrencileri için minimum Cum.GPA 2.50/4.00; lisansüstü öğrencileri için minimum Cum.GPA 3.00/4.00
 • Değişim programına gitmeden önce 1.sınıf başarıyla tamamlanmış olmalıdır. İngilizce hazırlık programı öğrencileri Global Exchange programına başvuramazlar.
 • Lisans öğrencileri 2. Sınıftan itibaren değişim programına programlarına başvuru yapabilirler. 
  Yüksek lisans ve doktora düzeyindeki öğrenciler programlarının ilk döneminde başvuru yapabilirler, ancak devam ettikleri programın not ortalaması henüz belli değilse bir önceki öğrenim kademesine ait bitirme not ortalamaları ile başvuru yapabilirler. En az 3.00/4.00 not ortalamasına sahip olmalıdırlar.
 • Öğrencilerin değişim dönemlerinde en az 9 Koç Kredisi değerinde ders alması beklenmektedir.
 • Çift Anadal öğrencisi olunması durumunda, ikinci anadal programından en az 15 Koç Kredisinin tamamlanmış olunması beklenmektedir. Başvuru sırasında başvurulan dönem için çift anadal bölümlerinizden sadece birini seçebilmektesinizdir. Öğrencilerimizin yandal programlarından başvuru yapmaları ve partner üniversiteye yerleştirilmeleri mümkün değildir.
 • Aynı öğrenim seviyesinde daha önce değişim programından yararlanmış olan öğrencilerin yerleştirme puanlarında daha önce yararlanılan faaliyet için 10 puan kesinti yapılır. Daha önce yararlanma durumunda -10 puan uygulaması, önceki öğrenim seviyesinde gerçekleştirilen hareketlilikler için uygulanmaz.
 • Aynı öğrenim kademesi içerisinde daha önceki bir seçim döneminde seçilmiş, fakat mücbir bir sebebe dayanmaksızın, faaliyetini gerçekleştirmemiş öğrenciler için, hak kazanmış olunmasına rağmen gerçekleştirilmeyen her faaliyet için 10 puan azaltma uygulanır. Partner üniversitelere nominasyon tarihi geçtikten sonra mücbir bir sebep olmaksızın programını iptal eden öğrenciler OIP üzerinden hiçbir değişim programına başvuruda bulunamaz. Yükseköğretim kurumunun vazgeçişleri öngörerek öğrencilere vazgeçtiklerini bildirmeleri için bir süre tanımaları ve öğrencilerin bu süre içerisinde vazgeçtiklerini bildirmeleri halinde azaltma uygulanmaz.
 • Öğrencinin güncel transkriptinde F/W notunun veya disiplin cezası olması başvuruyu etkilemez. Ancak F/W notu olan öğrencilerin programa katılmalarını etkileyebilecek olan yönetmelik ve bölüm uygulamalarını dikkate almaları gerekmektedir.

Seçim Kriterleri:

 • CGPA %75
 • TOEFL veya IELTS (Son iki yıl içinde alınmış) %25

Global Exchange Bursu ve Seyahat Desteği: Bu başvuruda Global Exchange Bursu ve Seyahat Desteği için başvuru alınmamaktadır. Öğrencilerin yurtdışında geçirecekleri dönem için harcamalarını ve yaşam masraflarını göz önünde bulundurarak başvuru yapması beklenmektedir.

 

 


THIRD CALL APPLICATIONS FOR ERASMUS+ KA 103 STUDENT STUDY MOBILITY/ERASMUS+ WORLDWIDE AND GLOBAL EXCHANGE

 

Applications for exchange programs on Spring term of 2017 - 2018 Academic Year will be open on August 7 2017 at 00:00 – August 28 2017 at 23:59. Students who are interested in the program should complete their applications on KUAPP application system. Please click here for the application system link and detailed sample application video.

Applications will be received only for Spring term 2018. Students are able to apply only for one of the exchange programs. Therefore the last applications on the system will be considered valid and the first application will be cancelled automatically.  

Students should check the free slots in the attachment and agreements of their departments and may get an advice from Exchange Advisors at OIP about general partner university info, agreement requirements, nomination process, previous student experience, etc. However, please consult your Academic Coordinators of faculty/department for academic issues (course selection, course substitution). Please be careful about the points below during the application;

 • You should prefer max. 6 partner university. You are not able to select the universities which do not have agreement department and not open to your study cycle.
 • Please be aware that your department may not match one to one with the department/program at partner university. In this case, you should check the partner university’s web site or consult to your Erasmus Academic Coordinator.
 • Main language of instruction may not be in English at all partner universities. It is responsibility of the student search for the language of courses and availability.

Applicants cannot change their university preferences when the online application is completed. We suggest you not to complete your application at the last minutes.

Please check our website and FAQ page to get more detailed information and/or please attend one of our Webinar Meetings organized our Outgoing Student Advisors. If you would like to join to webinar meetings, please indicate your availability through this link (http://doodle.com/poll/2s8qpmxn33m9hs5g).

If you have further questions, please open an OIP Trackit, we will reply in 2 working days. Please click here for our Advising Hours.

 Application Criteria for Erasmus+ KA103 Student Mobility:

 • A minimum Cum.GPA of 2.20/4.00 for undergraduates, and a Cum.GPA 2.50/4.00 for graduate students.
 • 1 year should be completed successfully before the Erasmus+ Exchange application. ELC students are not eligible to apply.
 • Undergraduate students can apply to Erasmus+ program from their 2nd year. Graduate and PhD students are able to apply to Erasmus+ program in their first term. If they not have Cum GPA of their current program they can apply with the graduation grade of their previous study cycle. Min GPA requirement is 2.50/4.00.
 • The applicants should have KU course load of minimum 30 ECTS (Course load at KU for one term) for the semester in which s/he plans to participate Erasmus Program. Courses taken at the host institution will be recognized by their departments upon successfully completion should be transferred your KU curriculum with grades. (This rule is valid for undergraduate and graduate students)
 • Exchange program applicants who are double major students (having completed 15 university credits (30 ECTS) on the application period.), or who are enrolled in two graduate programs should choose one of their majors in order to apply to the program. Students cannot participate in an exchange program from their "minor" studies.
 • Participation in Erasmus+ student study mobility more than one time is possible. Students can participate the program max. 12 months in each study cycle (undergraduate, graduate, PhD).
 • The 12 months mobility period includes Erasmus+ student internship mobility. Total mobility period for study or internship program cannot exceed 12 months.
 • For the previous participation to Erasmus+ Programs (including study, internship, international credit mobility) at the same study cycle -10 points is deducted. The deduction is not applied for the previous participation in different study cycle Erasmus+ applications.
 • In the same study cycle if the students are selected before in previous selection period and cancelled their mobility without any force major, -10 points will be deducted from their following application. When the students cancel their mobility without any force majeure after the deadline of nomination to partner universities, students are not able to apply to any of the exchange programs offered by OIP.  There will be a deadline for the cancellation after selection period. If students cancel their mobility before the cancellation deadline no deduction will be applied.
 • The applications of the students who have F/W grade or disciplinary penalty are not affected. However students who have F/W grade should be aware  and check regulations and departmental procedures  that can affect their applications.

Selection Criteria:

Your CGPA 50%

Your TOEFL or IELTS (Taken in 2 years) 50%

Mobility Grant:

Grants will be allocated to selected students in first and second call initially in line with the Erasmus+ program rules after Turkish National Agency announces the Koç University Erasmus+ budget for 2017-2018 Academic. The rest of the budget will be allocated to students who apply in the third call application. Therefore the grant is not guaranteed for any students.

Country Based Grant Amounts

Countries In accordance with Daily Expenses

          Host Countries in Mobility

Monthly Student Mobility Grant (€)*

1st Group Program Countries

Austria, Denmark, Finland, France, Ireland, Italy, Lichtenstein, Norway, Sweden, The United Kingdom

500

2nd Group Program Countries

Belgium, Croatia, Czech Republic, Cyprus, Germany, Greece, Iceland, Luxembourg, The Netherlands, Portugal, Slovenia, Spain, Turkey

400

3rd Group Program Countries

Bulgaria, Estonia, Hungary, Latvia, Lithuania, Malta, Poland, Romania, Slovakia, Macedonia

300

 *In case there will be any changes in the amount of grants for 2017-2018 academic year it will be announced at OIP website.

Please check our website for participant with special needs. 

 

 Application Criteria for Global Exchange:

 • A minimum Cum.GPA of 2.50/4.00 for undergraduates, and a Cum.GPA 3.00/4.00 for graduate students.
 • 1 year should be completed successfully before the Global Exchange application. ELC students are not eligible to apply.
 • Undergraduate students can apply to the program from their 2nd year. Graduate and PhD students are able to apply to Erasmus+ program in their first term. If they not have Cum GPA of their current program they can apply with the graduation grade of their previous study cycle. Min GPA requirement is 3.00/4.00.
 • The applicants are expected to take minimum 9 KU credits during their exchange period.
 • Exchange program applicants who are double major students (having completed 15 university credits (30 ECTS) on the application period.), or who are enrolled in two graduate programs should choose one of their majors in order to apply to the program. Students cannot participate in an exchange program from their "minor" studies.
 • For the previous participation to Global Program at the same study cycle -10 points is deducted. The deduction is not applied for the previous participation in different study cycle Erasmus+ applications.
 • In the same study cycle if the students are selected before in previous selection period and cancelled their mobility without any force major, -10 points will be deducted from their following application. There will be a deadline for the cancellation after selection period. When the students cancel their mobility without any force majeure after the deadline of nomination to partner universities, students are not able to apply to any of the exchange programs offered by OIP. If students cancel their mobility before the cancellation deadline no deduction will be applied.
 • The applications of the students who have F/W grade or disciplinary penalty are not affected. However students who have F/W grade should be aware and check regulations and departmental procedures  that can affect their applications.

Selection Criteria:

Your CGPA 75%

Your TOEFL or IELTS (Taken in 2 years) 25%

Global Exchange Scholarship and Travel Grant: Global Exchange Scholarship and Travel Grant will not be available in third call applications. Students should consider the living and other expenses at the host institution when applying to the program. 

Erasmus_University_List.pdf

Global_Exchange_University_List.pdf