Announcements

Refik Anadol'un Çatalhöyük Arşivini Yorumladığı Medya Enstalasyonu ANAMED'de

Author: ANAMED

Sanatçı Refik Anadol, Çatalhöyük’te 25 yıl boyunca yürütülen bilimsel araştırmalarda kaydedilen 250 bin buluntuya ait 2,8 milyon girdiyi yapay zekâ algoritmalarını da kullanarak hazırladığı medya enstalasyonunda görselleştirdi. Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük” sergisi kapsamında 14 Kasım’da izleyicilerle buluşan eser, 14 Ocak 2018'e kadar Beyoğlu’ndaki ANAMED’de görülebilir.

Her birinin birbirine bağlı olduğu milyonlarca veriden oluşan arşiv, karmaşık veri setlerinin erişilebilirliğini kolaylaştıran ve yeni yorumlara imkân sağlayan dijital bir kaynak olma özelliği taşıyor. 250 bin buluntuya ait 2,8 milyon verinin bir araya geldiği arşivde, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Çatalhöyük yerleşmesindeki kazılarda keşfedilen bina, birim ve öğelere ait bilgiler, buluntuların özellikleri, araştırma raporları, teknik çizimler ve fotoğraflar yer alıyor. Arçelik sponsorluğunda 24 ekrandan oluşan bu medya enstalasyonu, 21. yüzyılda bir kültürel miras alanının ve onun evrensel değerinin bilincinde, Çatalhöyük’ü veriler aracılığıyla günümüze taşıyarak 9 bin yıl önceki yaşam, araştırmacıların bulguları ve izleyici arasında bir köprü kuruyor. Anadol, verileri birbirleriyle etkileşime açarak, bu bilgi birikimini arkeoloji, sanat ve teknolojinin ötesinde yeni yorumlamalara ilham olacak bir esere dönüştürüyor.

---------------

Using machine learning algorithms, artist Refik Anadol developed a media installation by using Çatalhöyük Research Project’s archive of 2.8 million data records. Commissioned as part of the exhibition “The Curious Case of Çatalhöyük,” this poetic representation of archaeological data archive can be experienced as of November 14th 2017 at ANAMED in Istanbul.

The archive is a rich digital resource that has been organized by teams of specialists. It consists of millions of pieces of interconnected data including tabular records, diaries, images, and technical reports. The records belong to units, spaces, features, and buildings discovered during the archaeological excavations at the UNESCO World Heritage List site of Çatalhöyük. By employing machine learning algorithms to sort relations among these records, Anadol transforms this knowledge into an immersive media installation that transcends research, archeology, art, and technology. In an archaeological context, this is the first instance that a data source of such magnitude is being used in an artistic and aesthetic framework.