Announcements

Tıp Semineri, 20.04.2012, Dr. Leyla PUR ÖZYİĞİT (UNIV 101)

Author: KUSOM
Time: 16:00
Location: SOS B 08

KOÇ ÜNİVERSİTESİ

TIP FAKÜLTESİ

 

TIP SEMİNERİ

20 Nisan 2012 Cuma

******************************************************************

Konuşmacı            : Dr. Leyla Pur Özyiğit, Amerikan Hastanesi Alerji ve İmmünoloji Bölümü

Başlık                    : Astımın Üç Bilinmeyenli Denklemi

Saat                      : 16.00 (Kahve ve Kurabiye İkramı 15.45'te Servis Edilecektir.)

Yer                        : SOS B 08

 

Astımın Üç Bilinmeyenli Denklemi

Astım, antik çağlardan beri tanımlanan insanlık tarihinin en eski hastalıklarından biri, bugün ise tüm dünyada 300 milyondan fazla  kişiyi etkileyen önemli bir sağlık problemi. Son 50 yılda özellikle gelişmiş ülkelerde sıklığında hızlı bir artış görülen astımın, bu hızlı gidiş durdurulmazsa 2050 yılında  bir milyar kişiyi etkisi altına alacağı öngörülmektedir.

Astım için bilim dünyasında önlem planları ve tedavi yöntemleri ile ilgili çalışmalar sürmektedir. Uzun süredir bilinen ve sık görülen bir kronik havayolu hastalığı olmasına rağmen astıma ait epidemiyolojik veriler, etiyolojik risk faktörleri hakkındaki bilgi düzeyimiz, ayrıca tedavi seçeneklerimizde de son yıllardaki gelişmeler sınırlıdır.  

Astım hastalarının tedavisinde, alerjik oldukları tetikleyicilerden ve sigaradan kaçınma, nefes açıcı ilaçlar, gerekli görüldüğü durumlarda alerjenlerle immünoterapi ve yazılı astım hareket planı olarak isimlendirilen kişiye özel yazılı çizelgeler sayılabilen belli başlı yöntemlerdir.

Yazılı astım hareket planları  ile tüm dünyada sıklıkla kullanılmakta olup artık cep telefonu programlarına sığdırılabilmiştir ve bu sayede kişiler tedavi değişiklikleri ile kendilerinin doktoru olmayı başarabilmişlerdir. Ancak madalyonun öteki yüzünde, dünyada her beş kişiden biri okuma-yazma bilmemektedir ve dolayısıyla teknolojik telefon programları hatta yazılı planlar bu büyük kitleye uygun değildir. Onlar için özel resimli eğitim planları geliştirilmektedir.

Astım hastalarının biz doktorlardan  beklentisi nefes darlığı olmadan günlük işleri gerçekleştirebilmeleri, gece rahat soluk alıp verebilmeleri ve astım atakları ile acil servislere başvurmamalarıdır. Kısaca artık astım ve alerji uzmanlarının gündeminde ve bu hastalıklardaki hızlı artışın önüne geçebilmek ve  kişiye özel tedavilerle hastalarına ‘sıhhatli nefes’ler sağlayabilmek vardır.  Bu durum ise ancak bilim astımın bu üç bilinmeyenli denklemini çözdüğünde gerçekleşebilicektir. Astım: Neden artıyor? Kimler risk altında? Nasıl tedavi edilmeli?