Announcements

"Kafka and Son"19 Kasım Çarşamba akşamı Theaturtle ve Assembly Rooms işbirliği ile SGKM'de // "Kafka and Son" will meet with the audience on SGKM stage on November 19th at 7:30 pm!

Author: SGKM

Theaturtle ve Assembly Rooms işbirliği ile sahnelenen "Kafka and Son" 19 Kasım Çarşamba akşamı saat 19:30'da SGKM sahnesinde izleyiciler ile buluşuyor!

Kafka and Son / Theaturtle & Assembly Rooms, İngiltere

Alon Nashman’in başrolünü üstlendiği, UNO ve North America National Arts Festival gibi iki prestijli tiyatro festivalinden ödülle dönmüş “Kafka and Son” perdesini Sevgi Gönül Kültür Merkezi’nde açıyor. Oyun, Yahudi bir yazar ve bürokrat olan Franz Kafka’nın hayatını mahveden baskıcı babası Hermann’la ilişkisini inceliyor. Kafka’nın babasına hiç göndermeyeceği elli sayfalık bir mektup kaleme almasını izlek kabul eden “Kafka and Son”, baba oğul ilişkilerinin derinine iniyor ve bizi Kafka’nın bilinmeyen dünyasında benzersiz bir yolculuğa çıkarıyor. Üstelik Kafka bu mektupla edebiyat hayatının belki de en büyük itirafını yapıyor ve babasına “Tüm yazdıklarım senin hakkındaydı,” diyor.

*Ücretli / İngilizce. Türkçe Üst yazılı/ Biletler için hemen tıklayınız.

With collaboration oTheaturtle & Assembly Rooms, "Kafka and Son" will meet with the audience on SGKM stage on November 19th at 7:30 pm!

Kafka and Son / Theaturtle & Assembly Rooms, UK

“Kafka and Son”, a play that is awarded by UNO and North America National Arts festival, take the stage in Sevgi Gönül Cultural Center! At 36, author Franz Kafka, still living at home, a petty bureaucrat, a failed artist and a timid-Jewish-son, wrote an extraordinary letter to his overbearing father. Multi-award winning actor Alon Nashman performs Franz Kafka. The play “Kafka and Son” take us to an exclusive journey to Kafka’s undiscovered world and it show us the dad-son relations.

*Ticketed Event / In English, Superscript in Turkish. For the tickets click here.