Announcements

Çağdaş Bale Topluluğu An'lar & Chopin ile Uçmak ile Çarşamba akşamı SGKM'de! / Contemporary Ballet Company will be at SGKM with "Moments & Flying with Chopin" at December 24th at 7:30 pm!

Author: SGKM

Çağdaş Bale Topluluğu "An'lar & Chopin ile Uçmak" yapıtları ile 24 Aralık Çarşamba akşamı SGKM sahnesinde!

1972’de kurulmuş Çağdaş Bale Topluluğu, müziği Frederic Chopin’e, koreografisi topluluğun kurucusu Cem Ertekin’e ait olan “Chopin ile Uçmak” ile; müziği Richter, Vernon, Norbury, Frahm ve Yorke’ye, koreografisi Deniz Özaydın’a ait olan “An’lar” adlı yapıtları Sevgi Gönül Kültür Merkezi’nde sahneliyor. Son yılların en konuşulan bale gösterilerini sahneleyen toplulukta, İstanbul Devlet Opera ve Balesi dansçılarının yanı sıra Sovyet ve Japon dansçılar da sahne alıyor. 

*Ücretsiz, Davetiyeli (Davetiyeler 20 Aralık itibariyle sosyotix'in yeni sitesi tixbox.com'da.) 

Servisler: Etkinlik öncesi ve/ya sonrası SGKM-Hacıosman servislerinden yararlanmak için sgkm@ku.edu.tr adresine mail atmanız gerekmektedir.

Contemporary Ballet Company will be at SGKM with "Moments & Flying with Chopin" on December 24th at 7:30 pm! 

Contemporary Ballet Company is performing their productions “Flying with Chopin” (whose music belong to Frederic Chopin, whose choreography belongs to the founder of community Cem Ertekin) and  “An’lar” (whose music belongs to Richter, Vernon, Norbury, Frahm and Yorke, whose choreography belongs to Deniz Özaydın) in Sevgi Gönül Cultural Center. İstanbul State Opera and Ballet dancers are taking the stage with Çağdaş Bale Topluluğu, beside Soviet and Japanese dancers.

*Free of charge / Invitation (Invitations will be available at new website of sosyotix : tixbox.com after December 20th)

Shuttles: Please send an e-mail to sgkm@ku.edu.tr to use Hacıoosman Metro-SGKM free shuttles before/after the event.