Announcements

Yeni Sergi | New Exhibition

Author: ANAMED | RCAC

1. Dünya Savaşı’nın 100. yılını anmak üzere İttifak Cephesi’nde yer alan devletlerin yürüttüğü halkla ilişkiler süreçlerini, bir başka deyişle propaganda kampanyalarını anlatan sergi, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde (ANAMED) açıldı. “1. Dünya Savaşı’nda İttifak Cephesinde Savaş ve Propaganda” ismini taşıyan sergide posterlerden, kartpostallara, sembolik ödüllerden madalyalara kadar pek çok tarihi doküman ve obje yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun savaş döneminde müttefikleriyle geliştirdiği ilişkileri de gözler önüne seren sergi 22 Mart 2015 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Ömer M. Koç Koleksiyonu’ndan seçilen eserlerin yer aldığı serginin küratörlüğünü Bahattin Öztuncay üstleniyor.

“Savaş ve Propaganda”nın günümüzde de geçerliliği hiç azalmadan süregelen tarihî birlikteliğini vurgulayan sergi, Yeşim Demir tarafından tasarlandı. Serginin küratörü Bahattin Öztuncay ile projenin eser ve belge seçiminde itina ile çalışan Edhem Eldem ve Sinan Kuneralp’in de makalelerinin yer aldığı sergi kataloğu Vehbi Koç Vakfı tarafından yayımlandı.

Sergi kapsamında ayrıca Edhem Eldem, Ayhan Aktar, Sinan Kuneralp, Nazan Maksudyan, Yiğit Akın, Sinan Niyazioğlu, Erol Köroğlu, Benjamin Fortna ve Eugene Rogan gibi tarih profesörlerinin konuşmacı olarak katılacağı bir konferans düzenlenecek. ‘1. Dünya Savaşı: İdeoloji ve Propaganda’ temalı konferans 10 Ocak 2015 tarihinde genel katılıma açık olarak ANAMED’de gerçekleştirilecek.

--------------------------------------

Koç University’s Research Center for Anatolian Civilizations (RCAC) is hosting the exhibition “Propaganda and War, The Allied Front During The First World War” to mark the 100th anniversary of the Great War. The exhibition displays selected historical objects and archival documents of Ottoman artifacts and memorabilia from World War I from Ömer M. Koç Collection. Curated by Bahattin Öztuncay, “Propaganda and War” is open to the public between 24 December 2014 and 22 March 2015 at the RCAC. 

The accompanying exhibition catalog, with articles by the curator Bahattin Öztuncay, Edhem Eldem and Sinan Kuneralp, who worked carefully on selecting the works and documents for the exhibition, is published by Vehbi Koç Foundation.

Additionally, a conference is held with history professors such as Edhem Eldem, Ayhan Aktar, Sinan Kuneralp, Nazan Maksudyan, Yiğit Akın, Sinan Niyazioğlu, Erol Köroğlu, Benjamin Fortna and Eugene Rogan as speakers. The conference—“World War: Ideology and Propaganda”—will be held at the RCAC on 10 January 2015. The public is invited.

Ziyaret Saatleri | Visiting Hours

Salı - Cumartesi | Tuesday - Saturday: 10:00 - 18:30

Pazar | Sunday: 12:00 - 18:30

Giriş ücretsizdir | Admission is free 

Koç Üniversitesi, Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (AnaMed)

İstiklal Cad. No:181 Merkez Han 34433 Beyoğlu İSTANBUL