Announcements

eKUal Mart ayı etkinlikleri "Kadın ve Edebiyat" sempozyumu ile başlıyor!

Author: Etkinlikler ve Gönüllü Projeler Ofisi

Koç Üniversitesi İnsan Hakları Kulübü eKUal, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Kadın ve Edebiyat Sempozyumu düzenliyor! 

Kadın ve toplumsal cinsiyetin edebiyattaki yerinin konuşulacağı Kadın ve Edebiyat Sempozyumunun ilk oturumu son bir yıl içerisinde hayatını kaybeden trans bireyler Eylül Cansın ve Figen anısına düzenlenecektir. 10 Mart'ta düzenlenecek oturumun katılımcıları şu şekilde:


Jale Parla - "Başkalaşmalar/Sahiplenmeler"

Onur Caymaz - "Türk Edebiyatında Erkeklik"

Janset Karavin - "Edebiyatta Kadın İntiharları"

 

Tarih ve Saat: 10 Mart 2015 Salı, 17.30

Yer: Kurucular Salonu

*Etkinlik UNIV101 fakülte semineri olarak sayılmaktadır.

* This event will be held in Turkish.

-----

Jale Parla kimdir?

1945 yılında dünyaya gelen Jale Parla, Robert Kolej’deki eğitimini tamamladıktan sonra Harvard Üniversitesi’nden Karşılaştırmalı Edebiyat doktorası aldı ve edebiyat teorisyeni olarak çalışmalarını yürütmeye başladı. 1976-2000 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde öğretim üyeliği yapan Prof Dr Jale Parla, şu an Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde öğretim görevlisidir.

 

Onur Caymaz kimdir?

1977 yılında doğan Onur Caymaz, Marmara Üniversitesi Elektronik - Bilgisayar Bölümü mezunudur. Yazdıklarıyla Varlık, Sarnıç, Express gibi birçok dergide yer alan Caymaz’ın yazıları Radikal, Cumhuriyet Kitap, Birgün, Yurt gibi gazetelerde yayınlanmıştır. Düzetmen ve editörlük de yapan Onur Caymaz’ın şiir, öykü ve roman alanlarında pek çok eseri yayınlanmıştır.

 

Janset Karavin kimdir? 

Grafik tasarım eğitimi alan Janset Karavin, sanatın pek çok dalında eser vermiştir. “Transdomim”, “Galatı Aşk” gibi eserlerle adını edebiyat dünyasına duyuran Karavin, aynı zamanda bir pandomim ve kukla sanatçısıdır. Düşülke, Alengirli Mecmua ve Mühim Hadiseler Enstitüsü’nün genel yayın yönetmenliğini sürdürmektedir.