Announcements

Sahnesizler, Kuşlar Meclisi'nin prömiyerini 13 Mayıs ve 14 Mayıs 2015’te 20:30’da Koç Üniversitesi Odeon Açık Hava Sahnesi’nde yapacak!

Author: İletişim Direktörlüğü / Communications Office

Ne?

Sahnesizler, gittiği mekânın koşullarına uyum sağlayarak koreografik bir oyun formunda bir yolculuk hikâyesi anlatan gezici bir oluşumdur. Masal formunda bir kendini arayış hikâyesi olan Kuşlar Meclisi'nde anlatılanların kültürel olarak tanıdık olması ve dolayısıyla her bireye dokunabilecek imgeleri barındırması sayesinde oyun, gidilecek her mekânın dokusuna ve sağladığı imkânlara adapte olarak yeni bir form alacaktır.

Nerede ve Ne Zaman?

Sahnesizler, Kuşlar Meclisi'nin prömiyerini 13 Mayıs ve 14 Mayıs 2015’te 20:30’da Koç Üniversitesi Odeon Açık Hava Sahnesi’nde yapacak. Koç Üniversitesi’nde iki gösterim daha gerçekleştirdikten sonra Sahnesizler ücretsiz sergileyecekleri performanslarıyla çeşitli üniversitelerle beraber; parklar, tarihi mekânlar ve meydanlar gibi kamusal alanlar ve düzenli olarak tiyatro izleme imkânının olmadığı köy ve kasabalara giderek açık havada, klasik anlamda bir sahneye ihtiyaç duymadan her yerde insanlarla karşılaşmayı hedefliyor.

Nasıl?

Sahnesizlerin amacı, bu sade ve masalsı anlatı ile mümkün olduğunca fazla insanla karşılaşarak tanıştığı her yeni insanı sürece katmak. Oyunun sahnesiz formu oyuncular ve izleyiciler arasındaki sınırları yok edeceğinden hayat ve oyunu iç içe geçirecek ve bu deneyime katılan herkes için bir paylaşım ortamı sağlayacak. Sahnesizlerin bu anlatısı, çağdaş bir masal gibi kulaktan kulağa yayılacak.

Kim tarafından?

Yönetmen: Çiğdem Selışık Onat

Koreograf: Bedirhan Dehmen

Hareket Eğitmeni: İlkay Türkoğlu

Prodüksiyon Koordinatörü: Şebnem Selışık Aksan

Müzik ve Ses Tasarımcısı: İbrahim Özmen

Işık Tasarımcısı: Cem Yılmazer

Dekor Tasarımcısı: Sıla Karakaya

Kostüm Tasarımcısı: İnci Kangal 

Oyuncular:

Alkış Peker
Gökçen Gökçebağ
İlkay Türkoğlu
Ahmet Onat
Deniz Ekinci
Doğancan Heperler
Ece Zeynep Taşkın
Ege Hoşgüngör
Elçin Karataş
Gizem Selvi
Olga Özkaya
Serra Duran
Sonat Kaymaz

Çevirmenin Gözünden KUŞLAR MECLİSİ/ KUŞ DİLİ/ EN-EL HAK Ezgi Coşkun

Tasavvuf edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan, 12. yüzyılın ünlü İranlı şairi Feridüddin Attar’ın Mantık Al-Tayr (Kuş Dili) eserinden yola çıkan Kuşlar Meclisi (The Conference of the Birds) Peter Brook ve Jaen-Claude Carriere tarafından oyunlaştırılmıştır.

Attar, Mantık Al-Tayr ile temsili olarak, Sufi metafiziğinin başlıca düşüncesi olan, vahdet-i vücut (varlık birliği) inancını anlatır. Hüthüt klavuzluğunda kuşlar, kralları Simurg’u bulmak için Kaf Dağı’nın ardına doğru zorlu bir yolculuğa çıkarlar. Krallarını aramak demek, kendilerini aramak demektir aynı zamanda.

Attar’dan çok etkilenmiş olan Mevlana, Pers Mitolojisi kaynaklı azim, sabır ve irade sembolü olan Simurg için şöyle demiştir: ''Onu Hıristiyanların hacında bulmaya çalıştım ama orada değildi. Hintlilerin mabedine eski pagadolara gittim, hiçbirinde en ufak izine rastlayamadım. Dağları, vadileri gezdim, ne doruklarda ne de derinlerde bulabildim onu. Mekke'ye Kâbe'ye gittim orada da değildi. Alimlere, filozoflara sordum, idraklerinin ötesindeydi. Derken kalbimin içine baktım... Orada öylece durmaktaydı. O bulunabilecek başka hiç bir yerde değildi...''

Notlar:

- Etkinliğe katılım ücretsizdir.

- Etkinlik için 13 ve 14 Mayıs tarihlerinde 19.30'da Hacıosman Metro Durağı'ndan servis kalkacaktır. Rumelifeneri'nden kalkış saati ise 22.30'dur.