Announcements

Sezen Cumhur Önal Koç Üniversitesi'nde!

Author: Etkinlikler ve Gönüllü Projeler Ofisi

Koç Üniversitesi Müzik Kulübü, 4 Kasım Çarşamba günü Sezen Cumhur Önal'ı ağırlıyor


"Türkiye'de Dünden Bugüne Müzik" üzerine yapacağımız Sezen Cumhur Önal'ın bizlerle olacağı söyleşiye bütün müzik severleri bekliyoruz!


Yer: Kurucular Salonu
Tarih: 4 Kasım 2015 - Çarşamba
Saat: 18:00

- Etkinlik UNIV101 Semineri olarak sayılmaktadır.


Sezen Cumhur Önal Kimdir?

Sezen Cumhur Önal 29 Ekim 1938 tarihinde dünyaya geldi. 1958 yılında daha 20 yaşındayken gazeteciliğe başladı ve Tercüman Gazetesi’nin Beyoğlu muhabirliğini yaptı. 1960’da İstanbul İl Radyosu’nda ‘Plaklar Arasında’ adında bir programla radyo yayıncılığı hayatı başladı.

1960’lı yıllarda Fecri Ebcioğlu ile birlikte yabancı şarkılara Türkçe sözler yazarak o tarihte “aranjman” veya “Türkçe sözlü hafif müzik” olarak da adlandırılan “Türk Pop Müziği“nin öncülüğünü yapmıştır. Fecri Ebcioğlu‘nun Fransız şarkıcı Adamo’ya “Her yerde kar var” şarkısını Türkçe okutmasıyla şarkılara Türkçe sözler yazma modası başladı, devamı da Sezen Cumhur‘dan geldi. Johny Holiday, Sacha Distel ve Mina gibi Avrupa’nın ünlü şarkıcılarına da sözler yazmıştır

Sezen Cumhur Önal, 60’lı ve 70’li yıllarda pek çok İtalyanca,Fransızca, Almanca ve İngilizce şarkıyı Türkçeleştirmiştir. Dönemin şarkıcıları Tanju Okan, Özdemir Erdoğan, Ertan Anapa, Kamuran Akkor, Selçuk Ural , Berkant, Mehmet Taneri, Yavuz Özışık, Füsun Önal, Serpil Örümcer, Lale Belkıs ve Nilüfer gibi şarkıcılara şarkılar yazmıştır.

1985’ten itibaren TRT'nin önemli programlarından olan, geçmişin beğenilen şarkılarını dinleyiciyle buluşturduğu “Müzik Yelpazesi”ni hazırlayıp sundu.


Sezen Cumhur Önal'ın programlarını sunarken takdim ettiği sanatçılar hakkında “Çikolata renkli” ve “kadife sesli” gibi yaptığı benzetmeler hafızalarımıza kazındı. 

Şimdiye kadar 900’ün üzerinde şarkı sözü yazan Sezen Cumhur Önal, Türk Pop müziğine yaptığı hizmetlerden dolayı da Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanıyla onurlandırılmıştır. 2005 yılında Fransız ve 2006 yılında İtalyan hükümetleri tarafından ‘Sanat Şövalyesi Madalyası’ ile ödüllendirilmiştir.

Türkçe'yi güzel kullandığı için kendisine “Türk Dil Kurumu Onur Ödülü” verilmiştir.