Announcements

Yeni Sergi | New Exhibition

Author: ANAMED | RCAC

ANAMED, 2016 yılının ikinci sergisi olan “Koku ve Şehir” ile bir ilki daha hayata geçiriyor. Kokuların tarihsel hikayelerini anlatan sergi; antik dönemden başlayarak Anadolu uygarlıkları ve kültürlerinin kokularını ele alıyor. Ziyaretçiler 14 Nisan Perşembe günü açılacak sergi süresince aralarında safran, buhur ve amberin de yer aldığı 50’yi aşkın kokuyla tarihin derinliklerine doğru yolculuğa çıkıyor. Sergi, 8 Haziran'a kadar ziyaret edilebilecek.
Serginin küratörlüğünü Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Araştırma Görevlisi Lauren Nicole Davis, tasarımını ise PATTU (Cem Kozar, Işıl Ünal) üstlendi. Sergide yer alan kokular ise MG Gülçiçek International Fragrance Company tarafından hazırlandı. 
Hitit, Antik Yunan ve Roma Uygarlığının yanı sıra Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’nun kentlerindeki kokularla buluşacak ziyaretçilerin bu eşsiz yolculuğu günümüze kadar uzanaıyor. Kurukahveci Mehmet Efendi, Atelier Rebul ve Gülsha’nın katkılarıyla Osmanlı’dan günümüze gelen geleneksel kokuların nasıl üretildiği ve saklandığı anlatılırken, özel koleksiyonlardan seçilen objeler, parfüm ve kolonya şişeleri de sergide yer alıyor.
----------------------------------------
ANAMED's second exhibition of 2016 invites you to awaken your sense—and your memories—of smell, and to discover the past and present smellscapes of Istanbul and Anatolia. Turkey has a rich olfactory history. While some historical scents continue to perfume our contemporary world, many scents of the past are disappearing and will soon become examples of lost intangible heritage. The exhibition, offering an experience of revisiting history through scents, will open on 14 April and continue until 8 June.
The exhibition is curated by Lauren Nicole Davis, Teaching Assistant at the Department of Archaeology and History of Art at Koç University and designed by PATTU (Cem Kozar, Işıl Ünal). Exhibition scents were prepared by MG Gülçiçek International Fragrance Company.
The visitors will explore scents from the Hittites, ancient Greek and Roman civilizations as well as Byzantine and Ottoman Empires. While the production and preservation process of traditional scents from Ottoman era are described with the support of Kurukahveci Mehmet Efendi, Atelier Rebul and Gülsha; loan objects, perfume and cologne bottles from private collections will be on display.

 

Ziyaret Saatleri | Visiting Hours

Salı - Cumartesi | Tuesday - Saturday: 10:00 - 18:30

Pazar | Sunday: 12:00 - 18:30

Giriş ücretsizdir | Admission is free 

Koç Üniversitesi, Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED)

İstiklal Cad. No:181 Merkez Han 34433 Beyoğlu İSTANBUL