Announcements

2017 Philip C. Jessup International Law Moot Court - Law School Team Success

Author: Law School

Success of Law School Jessup Team in the International Rounds of 2017 Philip C. Jessup International Law Moot Court

Koç University Law School Jessup Team, composed of Abdurrahman Kayıklık, Gözde Berkil, Hümeyra Çolak and Osman Pepeoğlu represented Turkey at the International Rounds of the 58th Jessup in Washington D.C. Jessup, organized by the International Law Students Association, is known to be the world’s oldest and largest international moot court competition, with participants from over 550 law schools in more than 80 countries. This year’s dispute is between the Federation of the Clans of the Atan and the Kingdom of Rahad, and they submit to the International Court the Justice the case concerning the Sisters of the Sun. The 2017 Jessup Compromis presents questions concerning transboundary aquifers, basic human rights including the rights to food and water, and what happens when arguable violations of those rights generate refugee outflows.

The Jessup team of Koç University Law School won the national rounds and the best memorial price and was selected to represent Turkey in international rounds of the 58th Jessup Moot Court Competitions in Washington D.C. Our team has been selected second team in the Best Applicant Memorial Prize in the international rounds.

The team was coached by Zeynep Elibol Brönneke, Valentina Azarova and Berkay Özlüdil. 

*********************************************************

2017 Philip C. Jessup Uluslararası Hukuk Farazi Dava Yarışması’nın Uluslararası Turnuvalarında Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Takımı’nın Başarısı

Uluslararası Hukuk Öğrencileri Birliği (ILSA) tarafından düzenlenen Philip C. Jessup Uluslararası Hukuk Farazi Dava Yarışması’nın uluslararası ayağı 9-15 Nisan 2017 tarihleri arasında ABD, Washington DC’de gerçekleşti. Bu yıl elli sekizincisi düzenlenen ve uluslararası hukuk camiasının en itibarlı ve köklü farazi dava yarışması olan Philip C. Jessup Yarışması’nın uluslararası turnuvalarında ülkemizi, ulusal turda birinciliği göğüsleyen Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Jessup takımı öğrencileri Gözde Berkil, Osman Pepeoğlu, Hümeyra Çolak ve Abdurrahman Kayıklık temsil etti. Takımın koçluğunu ise Zeynep Elibol Brönneke, Berkay Özlüdil ve Valentina Azarova üstlendi.

Bu yıl rekor seviyede katılımla, farklı ülkelerden toplam 650 üniversitenin yarıştığı ve 143 tanesinin uluslararası turnuvalarda yer almaya hak kazandığı Jessup Farazi Dava Yarışması’nda Koç Üniversitesi, Harvard, Oxford ve Columbia gibi dünyanın önde gelen üniversitelerini geride bırakarak, “En İyi Davalı Muhtırası” dalında dünya ikinciliğini elde etti. Koç Üniversitesi takımı, final turuna kalamasa da, yaptığı dört maçtan üçünü kazanarak ülkemizi daha önce temsil eden takımlar arasında en çok galibiyeti elde eden takım oldu.

Yarışmanın bu yılki uyuşmazlık konusu, isimleri Atania ve Rahad olan farazi devletlerin arasında tezahür eden çeşitli hukuki ihtilaflar oldu. Bu ihtilaflar, sınıraşan akiferlere, kültürel mirasa, beslenme ve su hakkı gibi temel insan haklarına ve bu hakların ihlallerinin mülteci akınlarına yol açtığı durumlarda ne olacağına ilişkindi.