Announcements

Would you like to participate in research studies that are investigating the human muscular and nervous systems? (Approved by the KU Human Ethics Committee)

Author: Graduate School of Sciences and Engineering

İnsan kas-sinir sistemini araştıran deneylere katılmak ister misiniz?

(KU İnsan Etik Komitesi tarafından onaylanmıştır)

 

İnsanda hareket ve refleksi incelemek için Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde deneyler yapmaktayız. Prof. Kemal Türker’in yönettiği deneyler hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz:

  1. 1.      Yemek yerken niçin dilimizi ısırmıyoruz? Bu soruya cevap verebilmek için bir elektromiyografi (EMG) deneyi yürütmekteyiz. Bu deney için çene kasının ve dilin altındaki kasın içine birer elektrot (ince ve steril iğne) yerleştirilecek ve kişi sakız çiğnerken bu kaslardaki elektriksel aktivite ölçülecektir. Deneye katılım en fazla 3 saat sürecektir ve karşılığında 50 TL verilecektir. Deney hakkında daha fazla bilgi için bsenocak16@ku.edu.tr adresine mail gönderebilirsiniz.  

 

  1. 2.      İkinci deneyimizde kas aktivitesi (yüzeyel ve iğne EMG) ve EEG kayıtları yapmaktayız. EMG kayıtlarını el bölgesinden yapmaktayız. EMG kayıtları elin yüzeyine yerleştirilen yüzeyel elektrotlar ve kas içine yerleştirilen ince, steril iğneler yardımı ile yapılmaktadır. Deney prosedürü, kişinin el kasından alınan kayıtları ve ele uygulanan ağrısız elektrik uyarısını içermektedir. Deney en fazla 3 saat sürmektedir ve katılımcılara kaybettikleri zamanı karşılamak üzere 50 TL verilmektedir. Bu çalışmaya katılmak isterseniz lütfen btopkara17@ku.edu.tr adresine eposta gönderiniz.  

 

Yukarıda detayları verilen çalışmalar önümüzdeki dönem boyunca devam edecektir. 

 

Would you like to participate in research studies that are investigating the human muscular and nervous systems? (Approved by the KU Human Ethics Committee)

We are conducting experiments at the Koç University School of Medicine in order to study movement and reflexes in humans. The principal investigator of both studies is Prof. Kemal Türker. Details about the studies can be found below:

  1. Why don’t we bite our tongue when we eat? To answer this question, we will be conducting an intramuscular electromyography (EMG) study. During the study visit, we will insert an electrode (i.e. a thin, sterile needle) into the jaw muscle and into a muscle below the tongue in order to record the electrical activity in these muscles while the subject chews on a piece of gum. The experiment will take a maximum of 3 hours and the subject will be compensated 50 TL for their participation. If you would like more information about participating in this study, please send an email to bsenocak16@ku.edu.tr.

 

  1. In the second study we will record muscle activation (with surface and needle EMG) and obtain EEG records. We will take EMG recordings from the hand area. EMG will be recorded superficially by surface electrodes and intramuscularly by thin and sterile needles inserted into the muscle. The experimental procedure includes recording during voluntary hand movements and delivering painless electrical stimuli to the surface of the hand. The duration of the experiment is maximum 3 hours and participants will be compensated for their time loss (50 TL). If you would like to participate in this experiment, please send an email to btopkara17@ku.edu.tr.

 

The studies described above will take place during the Fall 2017 semester.