Announcements

EvdeSalıCaz! Konserleri TYLER FARADAY ile bu Salı akşamı devam ediyor! / HomeSalıCaz! going on this Tuesday evening with TYLER FARADAY!

Author: SGKM

EvdeSalıCaz! konserleri devam ediyor! 

Bu Salı akşamı Tyler Faraday ile birlikte EvdeSalıCaz!

12 Mayıs Salı akşamı SGKM'nin instagram hesabından Lizbon'dan canlı Tyler Faraday konseri ile hep birlikteyiz. Kaçırmayın!

Saat: 21.00

Yer: Ev

#EvdeSalıCaz!

BİYOGRAFİ:

"Lizbon merkezli İspanyol şarkıcı ve söz yazarıyım. Altı yıl mühendis olarak çalıştıktan sonra, karavanımla bir yolculuğa başlamak, caz eğitimi almak ve Avrupa'yı dolaşmak için her şeyden vazgeçtim. Portekiz'de iki yıl geçirdikten sonra "The Voice" a katılmaya davet edildim ve bir şekilde son buldum Lizbon'da, burada son albümümü tamamladım. Yaşamak için, çoğunlukla Lizbon sokaklarında cover parçalar çalıyorum. Kendimi sokak sanatı aşığı olarak ilan ediyorum. Tanınırlığın en saf halini orada buldum. Bu benim en sevdiğim sahne. Güneşin altında ve gün batımının altında gece, şehir ışıkları arasına girene kadar çalıyorum. Ailelere, çocuklara, zenginlere ve fakirlere şarkı söylüyorum.

Bugünlerde, Claudio Andrea ile birlikte son EP'mi kaydettiğimiz Brezilyalı iki harika müzisyen, davulda Rogério Pitomba ve basta Ozeas Miranda ile tur yapıyoruz... "

Biyografinin tamamı için tıklayın.

Tyler Faraday Coverband - Just the Two of Us (Cover) izlemek için tıklayın.

HomeSalıCaz! concerts are going on! 

This Tuesday evening is with Elif Çağlar # At HomeSalıCaz! On Tuesday evening, April 14 at 20:00, together with the live Elif Çağlar concert from SGKM's Instagram account, at HomeSalıCaz!
It is 20.00 o'clock
Location: Home

This Tuesday evening, Tyler Faraday @HomeSalıCaz!

On May 12 Tuesday evening, Tyler Faraday from Lisbon will be live on SGKM's Instagram account. Don't miss it!

Time : 9 pm

Location: Home

#HomeSalıCaz!

BIO: 

"Spanish singer-songwriter based in Lisbon.After six years working as an engineer, I gave up everything to start a roadtrip in my van, studying jazz and busking around Europe. After two years in Portugal, I was invited to participate at "The Voice" and somehow ended up installed in Lisbon releasing my latest album "Letters to a Narcissist”. To make a living, I play mostly covers on the streets of Lisbon. I declare myself as a street art lover. It is there where I find the most pure recognition. It´s by far my favorite stage. I play under the sun, and then under the sunset until night falls amongst the city lights. I sing for families, kids, to the rich and to the poor.

Nowadays, touring with Rogério Pitomba on the drums and Ozeas Miranda on the bass, two amazing musicians from Brazil that recorded, next to Claudio Andrade, my latest EP..."

Click to see the full biography.

 

Click to watch Tyler Faraday Coverband - Just the Two of Us (Cover) Video.