Announcements

Ekonomi Deneyi (Etik Kurul Onaylı)

Author: CASE

Evinizden Ekonomik Karar Deneylerine Katılın ve Para Kazanın!

Merhaba,

Ekonomi bölümünden Prof. Dr. Seda Ertaç ve ekibi, bir dizi ekonomi deneyi gerçekleştirecektir. Katılımınız karşılığında vereceğiniz kararların isabetliliğine ve şansa bağlı olarak, değişen miktarlarda para ödülü kazanacaksınız (Kazançlar ₺20 - ₺140 aralığında değişecek olup ortalama kazancın ₺70 civarında olması beklenmektedir). Ayrıca bilimsel bir çalışmaya katkıda bulunmuş olacaksınız.

Deney kurallarının ve diğer detayların açıklanacağı oturumlar Zoom uygulamasında, deney oyunları ise sanal bilgisayar laboratuvarında (VLab) gerçekleştirilecektir.

Çalışmada sizden bilgisayar ortamında bazı bireysel kararlar vermeniz istenirken, kazandığınız para miktarı bu kararlara göre belirlenecektir. Kararlarınız ve kimliğiniz hiçbir zaman eşleştirilmeyecek, yani bilgileriniz gizli kalacaktır. Oturumlarda video veya ses kaydı alınmayacaktır.

Çalışmaya katılım için gerekenler:

-          Katılımcının oturum tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş bir Koç Üniversitesi öğrencisi (lisans, yüksek lisans veya doktora) olması ve ana dilinin Türkçe olması.

-          Görüntülü görüşmeye uygun, masaüstü veya dizüstü bir bilgisayar (tablet veya cep telefonu ile katılım mümkün değildir).

-          Performans açısından güvenilir bir internet bağlantısı ve katılımcının yalnız başına bulunabileceği sessiz bir ortam (kulaklık kullanılması tavsiye edilir).

-          Deneye katılım sağlanacak (masaüstü/dizüstü) bilgisayarda Zoom uygulamasının bulunması tavsiye edilmekle birlikte şart değildir. Ancak, söz konusu bilgisayarda, VLab (sanal laboratuvar) erişimi için VMware Horizon Client isimli uygulamanın bulunması zorunludur (Koç Üniversitesi bilgisayar laboratuvarlarına sanal erişiminizi sağlayacak olan bu ücretsiz yazılımın kurulumu 3-5 dakika gibi kısa bir süre almakta olup daha detaylı bilgiye kayıt formundan erişebilirsiniz).

Deneye katılmak isteyenler, Google (KUNetID) hesap girişi yapmış oldukları herhangi bir internet tarayıcısı üzerinden kayıt formunu doldurarak katılmak istedikleri oturum tarihini seçebilirler (Herhangi bir Google hesabı ile değil, KUNetID hesabınız ile giriş yapmanız gerekmektedir). Oturumların yaklaşık 90 dakika sürmesi planlanmakta olup kaydolduğunuz oturuma ait Zoom davetiyesi, oturum saatinden en az 2 saat önce e-posta yoluyla tarafınıza gönderilecektir.

Katılımınız için şimdiden teşekkürler!

Çalışma hakkında daha fazla bilgi almak için:

Prof. Dr. Seda Ertaç: sertac@ku.edu.tr

Ergün Kotan: ekotan16@ku.edu.tr