Announcements

M.Ö. İkinci Binyılda Batı Anadolu (WANAT) Sempozyumu | Western Anatolia in the Second Millennium BCE (WANAT) Symposium

Author: ANAMED

M.Ö. İkinci Binyılda Batı Anadolu: Son Gelişmeler ve Geleceğe Dair Görüşler (WANAT) Sempozyumu

, aiming to bring together scholars to present and discuss recent developments in interdisciplinary research on western Anatolia, as well as to discuss how to leverage shared information better and how to bridge research gaps.
For this online event, English-Turkish simultaneous translation will be provided. For more information and to register visit our website.Charles Üniversitesi ve Tübingen Üniversitesi iş birliği ile gerçekleşecek olan WANAT 2021 Sempozyumu 15-16 Nisan 2021 tarihlerinde gerçekleşecek. Batı Anadolu hakkındaki araştırmalardaki son gelişmeleri sunmak ve tartışmak için farklı disiplinlerden akademisyenleri bir araya getirmeyi ve paylaşılan bilgi ve verilerin daha iyi nasıl kullanılabileceğini tartışmayı amaçlıyor. 

Charles Üniversitesi ve Tübingen Üniversitesi iş birliği ile gerçekleşecek olan WANAT 2021 Sempozyumu 15-16 Nisan 2021 tarihlerinde gerçekleşecek. Batı Anadolu hakkındaki araştırmalardaki son gelişmeleri sunmak ve tartışmak için farklı disiplinlerden akademisyenleri bir araya getirmeyi ve paylaşılan bilgi ve verilerin daha iyi nasıl kullanılabileceğini tartışmayı amaçlıyor. 

İngilizce ve Türkçe simultane çevirinin olacağı bu çevrimiçi sempozyum hakkında daha fazla bilgi almak için ya da kayıt olmak için ANAMED'in web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

---

Western Anatolia in the Second Millennium BCE: Recent Developments and Future Prospects (WANAT) Symposium

Co-organized in partnership with Charles University and Tübingen University, the WANAT 2021 Online Symposium will be held between 15-16 April 2021, aiming to bring together scholars to present and discuss recent developments in interdisciplinary research on western Anatolia, as well as to discuss how to leverage shared information better and how to bridge research gaps.

For this online event, English-Turkish simultaneous translation will be provided. For more information and to register visit ANAMED's website.

---