Announcements

ANAMED Konuşmaları | Bir Kitap Sohbeti | Yusuf Bey: On Dokuzuncu Yüzyıl Sonunda Pera’nın Yüklü Portreleri

Author: ANAMED

Mayıs ayında gerçekleşecek ANAMED Konuşması, ANAMED’in 2017 yılında açılan “Yusuf Franko’nun İnsanları: Bir Osmanlı Bürokratının Karikatürleri” sergisine eşlik eden İngilizce yayının, genişletilmiş Türkçe yayınına odaklanıyor olacak. Kitapta, Ömer M. Koç Koleksiyonu’na ait, Yusuf Franko Kusa Bey tarafından çizilen karikatürler ve karikatürlerden yola çıkılarak yazılan makaleler yer alıyor. Makaleler Yusuf Franko’nun aile tarihi, 19. yüzyıl sonu Avrupa siyasi tarihi ve karikatürlerin çizildiği sosyo-mekânsal bağlama odaklanırken, ek bölüm, orijinal albümdeki karikatür sırasını takip ederek her bir karikatür hakkında detaylı bilgiler veriyor. Bu karikatürler 1957 yılında İstanbul’daki bir antika halıcıda keşfedildikleri tarihten itibaren toplu halde Türkçe olarak ilk kez yayımlandı.  

Serginin ve kitabın editörlerinden Özge Ertem, serginin galeri küratörü Ebru Esra Satıcı ile serginin danışmanı ve metin yazarı olan K. Mehmet Kentel bu ayın konuşmacıları olacak. Tüm konuşmacıların aynı zamanda yazar olarak katkıda bulunduğu Türkçe yayını odağına alacak olan sohbetin moderatörlüğünü ise, kitabın yayın sürecini yürüten ANAMED Yayınları Editörü Alican Kutlay yapacak.

Sergiyi kaçıranlar ve tekrar gezmek isteyenler serginin sanal turunu ve araştırmacılar için daimi bir kaynak olması amaçlanan dijital web sitesini ziyaret edebilirler.

ANAMED ve Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) iş birliği ile Şubat 2021’de yayımlanarak daha geniş bir okur kitlesinin beğenisine sunulan kitap, Koç Üniversitesi Yayınları ve Yapı Kredi mağazalarından temin edilebilir.

Bu çevrimiçi etkinliğin dili Türkçe‘dir.

Etkinliğe kayıt olmak için ANAMED web sitesini ziyaret ediniz.