Announcements

Kütüphane Seminerleri: 24-26 Nisan

Author: Suna Kıraç Kütüphanesi

Kütüphane Seminerleri: 24-26 Nisan

Güvenilir İstatistiki Verilere Erişim

24 Nisan Salı 09.30, Kütüphane Toplantı Odası, Mithat Zencir

Ekonomi ve işletme alanında güvenilir bilgiye erişmek, diğer alanlarda olduğu gibi, büyük önem taşımaktadır. Özellikle istatistiki verilerin giderek arttığı ve güvenilir, güncel verilere erişimin zorlaştığı günümüzde bu verilerin hangi kaynaklardan sağlanabileceğini bilmek öğrencilerimize eğitim ve hatta iş hayatlarında büyük avantajlar sağlayacaktır. Bu eğitimde ekonomi ve işletme alanında eğitim alan öğrencilerimize güvenilir istatistiki bilgiye ulaşmanın yolları gösterilecek ve güvenilir kaynakların kullanım yolları anlatılacaktır

 

inKUire ile Keşfetmeye Başla

 25 Nisan Çarşamba 12.00, Kütüphane Toplantı Odası, Sina Mater

Hiç tüm kütüphane kaynaklarına tek bir alandan erişebildiğinizi düşündünüz mü? inKUire ile artık bu mümkün. Kütüphanemizin elektronik ve basılı koleksiyonunda yer alan tüm kaynaklarına, tek bir ara yüzden basit ve gelişmiş tarama seçenekleri ile hızlı ve kolay bir şekilde erişim sağlayan “inKUire” sizi akademik içeriği keşfetmeye davet ediyor.

 

Sanat ve Tasarım Konusundaki Kütüphane Kaynakları ve Etkin Araştırma Yöntemleri

25 Nisan Çarşamba 15.30, Kütüphane Toplantı Odası, Çiğdem Yıldırım

Kütüphanede konunuzla ilgili kaynakları bulmakta zorlanıyor musunuz? Ya da nereden başlayacağınızı mı bilemiyorsunuz? Öyleyse sizi, uzman referans kütüphanecileri tarafından hazırlanan, kaynakların ve arama yöntemlerinin gözden geçirileceği bu eğitime davet ediyoruz.

 

Okuma Listesini Anlamak

26 Nisan Perşembe 09.30, Kütüphane Toplantı Odası, Ayla Günel

Okuma listeleri arasında kayboldunuz ve yönünüzü mü bulamıyorsunuz, hangisi kitap hangisi makale, hatta yazanın ne olduğunu anlamakta mı zorlanıyorsunuz, hiç endişelenmeyin biz size yardımcı oluyoruz. Bu oturumda size verilen okuma listesi içindeki kaynakları tanıyıp ayrıştırmayı, farklı kaynak türlerinde nasıl araştırma yapabileceğinizi göreceksiniz. Eğitimin sonunda bu kaynakları kütüphanede nasıl bulabileceğinizi öğreneceksiniz.

 

Ebrary: İstediğim Yerden İstediğim Zaman Okurum

26 Nisan Perşembe 15.30, Kütüphane Toplantı Odası, Mithat Zencir

Ebrary, birçok konu alanına yönelik elektronik kitaba erişim sağlayan, akademik anlamda çok önemli bir veri tabanıdır. Artık bu veri tabanı, kitapları indirmenize ve dilediğiniz zaman okumanıza da olanak tanımaktadır. Bu eğitim ile Ebrary’i kullanmanın kolay yolunu öğrenecek ve bu veri tabanı ile elektronik kitapları nasıl indirebileceğinizi göreceksiniz.