Announcements

Bir öğrencimizin hayatını ufak bir katkı ile değiştirebilirsiniz! / Make a big difference, with a small contribution!

Author: Scholarships Office

Bir öğrencimizin hayatını ufak bir katkı ile değiştirebilirsiniz!

 

Sevgili öğretim üyelerimiz ve idari personelimiz,

 

Çoğumuzun bildiği üzere 1999 yılından bu yana gönüllü öğretim üyelerimiz ve idari personelimizin maaşlarından aylık kesinti yapılarak oluşturulan Öğrenci Destekleme Fonu, Prof. İskender Yılgör’ün gönüllü takibi ile başarıyla işlemekteydi.  Şimdi bu fonu daha da geliştirmek ve daha fazla öğrenciye ulaşmak istiyoruz.

Destek olabileceğiniz LİMDEF ve Anadolu Bursiyerleri programlarımız hakkında ayrıntılı bilgileri sizlerle paylaşmak isteriz:

Öncelikle 1999 yılından bu yana işlemekte olan Öğrenci Destekleme Fonu’nun ismini Lisans ve Master sonrası Öğrenci Destekleme Fonu (LİMDEF) olarak değiştirdik. Bu fonun öncelikli amacı yurtdışına burslu eğitim almaya gitmek isteyen lisans ya da yüksek lisans eğitimini bitirmiş öğrencilerimizin yurtdışındaki ilk masraflarını karşılamada yaşadıkları sıkıntıyı azaltmaktır. Aslında buna ilk CANSUYU fonu da diyebiliriz. İlk uçak masrafı, ilk kira ödemesi gibi… Tahmin ediyoruz ki birçok öğretim üyemiz de ilk yurtdışı deneyimlerinde aynı sorunları yaşamışlardır. Amacımız küçük küçük desteklerle bu öğrencilere büyük katkıda bulunmak ve iş hayatına atıldıklarında onlardan imkanları dahilinde geri ödeme yapmalarını isteyerek fonun sürdürülebilirliğini sağlamaktır.

Şu an yaklaşık 100.000 TL bütçemiz mevcut ve birçok öğrencimiz de halen geri ödemelerini yapmaya devam etmektedir. Bu fona bugüne kadar destek olmuş başta İskender Yılgör olmak üzere tüm akademik ve idari personelimize gönülden teşekkür ederiz.

Desteklerinizle geliştirmeyi arzu ettiğimiz bir diğer programımız ise Anadolu Bursiyerleri Programıdır.  Kaynak Geliştirme Ofisimiz tarafından yürütülen ve tamamıyla okul ve VKV dışı kaynaklardan sağlanan katkılarla yürütülen bu program, üniversitemizin tam burslu programlarına yerleşemeyen ve yarı burslu programlardan faydalanabilecek maddi imkanı olmayan başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere yöneliktir. Üniversitemiz yıl boyunca Anadolu’nun çeşitli illerinde hedef liseler ziyaret ederek aday öğrencilere program hakkında bilgi vermektedir.  Adaylar detaylı bir başvuru ve değerlendirme sürecinden geçerler.  Burstan faydalanmak üzere seçilen öğrenciler normal eğitim süresince eğitim ücretleri, yurt giderleri ve kitap masraflarının karşılanmasına ve aylık cep harçlığına hak kazanırlar.

Anadolu Bursiyerleri Programı, ilk senesinde Anadolu’nun çeşitli illerinden 14  başarılı öğrenciye burs desteği sunmuştur.  2012 yılı için halihazırda 36 yeni öğrenciye katkıda bulunabilecek kaynak seviyesine ulaştık. Hedefimiz bu sene en az 40 yeni öğrenciyi bu program çerçevesinde okulumuza yerleştirmektir. Önümüzdeki yıllarda bu sayıyı yeni girişli öğrencilerle artırmayı amaçlıyor, vizyonumuzu paylaşan destekçilerimizin katkılarıyla daha çok sayıda başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencinin hayatına değer yaratabilmeyi ümit ediyoruz. 

Kısaca her ay en az 10 TL tutarında yapacağınız destekle bir öğrencinin geleceğini değiştirebilirsiniz.

Bu programlardan istediğiniz birine ya da her ikisine de destek olmak için yapmanız gereken tek şey web sitemizi ziyaret ederek başvuru yapmak…  https://ssf.ku.edu.tr

Desteklerinizi bekliyoruz.

Saygılarımızla,

 

Öğrenci Dekanlığı

Burslar Koordinatörlüğü

dguven@ku.edu.tr

ssf.jpg

…………………………………………………………….....................................................................................................................................

Make a big difference, with a small contribution!

 

Dear Faculty and Administrative Staff,

 

As known, the Student Support Fund which was established by the voluntary contributions of associates and administrative staff and based on a deducted amount from the volunteer’s salary was working successfully since 1999, thanks to the guidance of Professor İskender Yılgör.

We would like to expand this initiative fund and reach out more students, now.

Please find below information regarding the university’s two important programs: LİMDEF and Anatolian Scholarships 

First, we renamed the Student Support Fund as the Under-graduate and Master Fund (LİMDEF).  The main objective of the fund is to aid our new B.S. and M.S graduates who are admitted to a scholarly program abroad with a scholarship, but facing some initial financial problems to start with their program. Typical examples are trying to pay the first airfare, first rental for accommodation etc… In this regard, we like to call this in Turkish as CANSUYU Fund (“can suyu” is the very first drops of water given to a planted tree for its life).We believe many of our faculty members will empathize with the purpose of this fund through their own experiences. Our aim is to make a small but crucial contribution to our new graduates in support of their education. The graduates who will benefit from the program will be expected to pay back to the fund once they establish their professional careers. 

 

At present, the fund has nearly 100,000 TL which continues to grow with the contributions of former students.  We would like to thank deeply to our faculty and administrative staff who have already contributed to the support fund programs and to Professor İskender Yılgör for his initiative approach in establishing this fund.    

Another important social responsibility initiative undertaken by the Office of Resource Development is the Anatolian Scholarship Program.   The Program aims to reach out to students from the developing provinces of Turkey and offers a mechanism through which the donors can directly fund the education of successful students in need.  In order to recruit the right students to the Program, the Development Office visits target high schools in selected provinces.  Prospective students are required to submit detailed application forms along with supporting financial documentation.   The target applicant profile comprises of students who rank in the top 10000 in the university entrance exam and barely miss the thresholds for full-scholarship in our various departments. The winning candidates are told to apply for placement at our university with the promise of full-scholarship when they enroll.  The scholarship includes tuition, room and board, expenses towards acquisition of books and a monthly stipend provided for 10 months throughout the year.

Launched   with resources from corporate donors, in 2011 the Program supported 14 students across an array of disciplines.  Our aim is to increase this number to 40 for 2012 entries, and even more in the coming years.  We invite you to share our vision and join us as we touch the lives of economically underprivileged, but academically talented students. 

You can change a student’s future with at least 10TL contribution per month.

If you would like to be a supporter in either or both of these programs, the only thing you have to do is to visit our website and apply: https://ssf.ku.edu.tr

 

We look forward to your support.

 

Warm regards,

 

Dean of Students

Scholarships Office

dguven@ku.edu.tr 

ssf.jpg