Announcements

Condolences for the Passing Away of Dr. Oktay Yenal / Sayın Oktay Yenal'ın Vefatı

Author: Rektörlük Ofisi

Prof. Dr. Oktay Yenal, a member of the Board of Overseers of our University, has passed away yesterday after a long illness.   

 

Dr. Yenal was a well known economist & writer who at one time served as the Chief of the World Bank's Resident Mission in India.  He graduated from Robert College, London School of Economics  and Istanbul University.   He began his career as a Professor at Istanbul University during which time he was also  a Senior Economist at the State Planning Organization.   He has been a Post-doctoral  Fellow at University of Chicago,  Visiting Professor at Princeton University, and Fellow of the Institute of Development Studies at Sussex University.  Over the last two decades, he has held positions as the Chief of the Public & Private Finance Division and Chief Economist for the East Africa, Asia, East-Asia and Pacific Regions at the World Bank.   

 

In addition to many articles, Dr. Yenal is the author of several books, including 'Development of the Financial System in Turkey',  'Economic History of the Republic',  'Thoughts & Memories from my Window of Economics', and 'Wealth & Civilization of Nations'.  

 

Dr. Yenal was a great supporter of our university,  having served on our Board for Trustees in the early years and as a member of our Board of Overseers in recent years.  We shall deeply miss  his supportive demeanor and his keen and incisive wisdom based.  

 

Our deepest condolences go to his family and all those of us who had the good fortune to know him.  

 

Umran S. Inan

PRESIDENT

 

----------------------------

 

Üniversitemizin Danışma Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Oktay Yenal'in vefatını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.  Kendisi bir süredir zaten oldukça hasta idi.  

 

Dr. Yenal Dünya Bankası Hindistan Direktörlüğünü de yürütmüş olan tanınmış bir iktisatçı ve yazardı.  Istanbul Robert Kolej'in ardından iktisat eğitimini İngiltere'de London School of Economics ve Istanbul Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra kariyerine Istanbul'da İktisat Profesörü olarak başladı ve aynı zamanda da Devlet Planlama Teşkilatı'nda İktisatçı olarak çalıştı.  Doktora sonrası çalışmalarını Chicago Üniversitesi'nde devam ettiren Dr. Yenal,  Princeton Üniversitesi ve Sussex Üniversitesi'nde de Ziyaretçi Profesör olarak görev yaptı. Son yirmi yılda Dünya Bankası'nda Finans Bölümü, Doğu Afrika, Asya, Doğu Asya ve Pasifik Bölgeleri Direktörlüklerini de içeren birçok pozisyonda çalıştı.  

 

Bir çok makalesinin yanı sıra Dr. Yenal'ın 'Türkiye'de Finansal Sistemin Gelişimi',  'İktisat Penceremden Anılar',   'Cumhuriyetin İktisat Tarihi' ve 'Ulusların Zenginliği ve Uygarlığı' isimli kitapları bulunmaktadır.  

 

Dr. Yenal Üniversitemizin çok önemli ve sürekli bir destekçisi idi.  Mütevelli Heyet üyesi olarak bir süre görev yaptıktan sonra son yıllarda Danışma Kurulumuzun üyesi olarak hizmet vermeye devam etti.  Kendisinin destekleyici yaklaşımını ve derin/engin tecrübelerine dayanan öneri ve katkılarını çok özleyeceğiz.       

 

Öncelikle ailesine olmak üzere kendisini tanımak şansına sahip olan herkese ve hepimize başsağlığı diliyoruz.  

 

Umran S. İnan

REKTÖR