Announcements

Bahar dönemi Part-time öğrencilerini seçmeniz için son gün bu CUMA!/ 15 February is the deadline requesting your Work-Study Students for Spring 2013

Author: Scholarships Office

Değerli Öğretim Görevlilerimiz ve İdari Personelimiz,


2013 Bahar dönemi için öğrencilerimiz Çalışma Programı basvurularını 4-8 Şubat 2013 tarihleri arasinda yapacaklardır.

Öğrenciler yine başvuruları sırasında kiminle çalışmak istediklerini, fakülte/idari birimleri ya da ne gibi işler yapabileceklerini belirteceklerdir.
Sizler, 4 ile 15 Şubat tarihleri arasında  KUAIS/Work Study/Student Request sistemine girerek bu öğrencileri seçebileceksiniz. 18 Şubat’ta  program başlayacaktır.
Bir karışıklık olmaması adına, lütfen öğrencilerin yazdıkları bilgilendirmeleri okumanızı rica ederiz.
Burslar Koordinatörlüğü yapacağınız seçime onay vereceğinden, öğrenciyi seçtiğinizde açılacak kutucuğa, öğrenciyi hangi işlerde çalıştıracağınızı yazmanız çok önemlidir.

NOT: Güz döneminde asistan olarak çalıştırdığınız öğrenciyle bu dönem de çalışmak istiyorsanız yine sistemden seçmeniz gerekecektir.


Sistem, en fazla 2 öğrenci seçmenize müsaade edecektir.
Daha fazla öğrenci talebiniz olduğunda Burslar Koordinatörlüğü ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.
Her ay sonunda öğrencinin kaç saat çalıştığının takibi ve ödemesini yapabilmek için size KUAIS’ten onaylamanız için bir mail gönderilecektir.


Yanınızda çalışan öğrencilerin ödemesini alabilmesi için onaylarınızı gecikmeden vermeniz büyük önem taşımaktadır.


Öğrencilerimizi ayda en fazla 20 saat çalıştırabileceksiniz, öğrencilerimiz de bu çalışma karşılığı ayda en fazla 100 TL net ödeme alabileceklerdir. Bundan dolayı 20 veya daha az saati KUAIS’de belirtmeniz gerekmektedir. Çalışan öğrencilerimiz SSK sağlık sigortası kapsamına alınacaktır.
Yabancı uyruklu öğrencilerimiz sadece gönüllü olarak çalışabilecektir.


Tüm destekleriniz için şimdiden teşekkür ederiz.


Saygılarımızla,


Derya GUVEN
Burslar Koordinatörü
Dahili: 1414
e-mail: dguven@ku.edu.tr

.................................................................................................................................................................

Dear Academic and Administrative Staff,

We would like to inform you that, students will apply to the Work-Study program for the Spring 2013 semester between 4-8 February 2013, online through KUAIS.

They will indicate their preferred supervisors, departments/administrative units, and the duties they can perform.

Work-Study program will starts on 18 February 2013.

NOTE: If you would like to continue to work with a student that you’ve worked with during the Fall semester, you are kindly requested to select that student again through the system.

You will be able to select students in KUAIS/Work Study/Student Request menu between  4-15 February 2013 .
Before selecting any student, we kindly ask you to read the information entered by the students, to avoid any misunderstanding and inconvenience during the selection process.
After selecting a student  please  type the details of the work that the student will perform to the opening dialog-box. This is required by the Scholarships Office for approving your selection.
The system permits the selection of at most two students.
If you require more than 2 students, please contact the Scholarships Office.
At the end of each month, you will receive a reminder e-mail to enter and confirm the actual work-hours of your students in KUAIS.


Therefore, receiving your confirmation timely is extremely important for processing the payments.


Students are allowed to work a maximum of 20 hours per month in the program and the corresponding maximum net payment is limited by 100 TL. Please indicate the actual work-hours of your students (less than or max 20)  in KUAIS for each month. Work study students are covered under the SKK health insurance.

Please note that the work-study program  is not available for foreign students at present.


Thank you for your support and cooperation  throughout the program.

Regards

Derya GUVEN
Scholarships Coordinator
Ext: 1414
e-mail: dguven@ku.edu.tr