Announcements

Koç University Non-Thesis MS/MA Programs

Author: KURUMSAL İLETİŞİM - COMMUNICATIONS OFFICE

Dear Students,

I am very pleased to let you know that we are now ready to launch a wide range of non-thesis MS/MA programs across most of our Colleges & Departments. 

We view these programs as an important means of interdisciplinary mixing of our university and encourage all of you to take advantage of them, by pursuing non-thesis MS/MA degrees.

To encourage  our current students with current scholarships in their consideration of these new programs,  we have decided to extend current scholarships of our students for an additional 18 months (up to three semesters) when they are accepted to non-thesis MS/MA programs.   

To encourage our current students without scholarships, we have established a special alumni discount of 25%, which also applies to all students with half and partial scholarships. 

It is particularly important to note that we encourage students to not only consider pursuing MS/MA degrees in their own departments, but to specifically also consider non-thesis MS/MA degrees in other departments.    

Further information about the programs, as well program and department-specific requirements for application  to the programs can be found  in the following web pages, in English & Turkish. 

http://www.ku.edu.tr/en/nonthesismaster

http://www.ku.edu.tr/tezsizyukseklisans

 

A brief summary of the Departmental requirements for application to the non-thesis MS/MA programs extracted from the above web-pages is provided below for your convenience.  These requirements are to be taken as general guidelines.  Applicants with grades/scores below the indicated values may also apply in those exceptional cases with other strong achievements . 

Please note that many of these require the students to take the  nationwide  examination known as the Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), which is the Turkish version of the Graduate Record Examination (GRE).    The next ALES exam is to be given on May 12, 2013.  The period for registration for this exam is from March 11 through March 20, 2013.   In other words, students interested in applying for the non-thesis MS/MA programs must act soon in order to register for the ALES Exam.   Non-Turkish students do not have to take the ALES exam; they can instead take the GRE Exam and their applications will be evaluated separately. 

We are excited about this unique opportunity for interdisciplinary advancement of all of our students beyond their undergraduate degrees and hope that you can take advantage of them. 

Best wishes and regards.

 

Umran S. İnan

PRESIDENT 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sevgili Öğrencilerimiz,

Sizlere sevindiric bir haber vermek için yazıyorum.  Farklı Fakültelerimiz ve Bölümlerimizi kapsayacak şekilde geniş bir yelpazede sunulacak olan  Tezsiz Yüksek Lisans programlarımızı başlatıyoruz.

Bu  programlarımızı Üniversitemizin disiplinlerarası yapısının önemli bir katma değeri olarak görüyorum ve sizleri bu fırsattan yararlanmaya davet etmek istiyorum.

Tezsiz Yüksek Lisans programlarımızı değerlendirme aşamasında teşvik edici olabilmek amacı ile, halihazırda lisans eğitimini burslu olarak sürdüren öğrencilerimizin mevcut burslarını, Tezsiz Yüksek Lisans programlarına kabul edilme ve eğitimlerine devam etme durumunda 18 ay daha uzatmaya karar verdik.

Burssuz öğrenim gören öğrencilerimizin bu programlara katılmalarını  teşvik edebilmek amacı ile ise, mezunlarımıza yüzde 25 harç indirimi uygulaması getirdik. Bu indirim uygulaması yarım ve çeyrek burslu öğrencilerimiz için de geçerlidir.  

Özellikle berlitmek isterim ki, öğrencilerimize bu fırsatı sunarken gayemiz sadece kendi bölümlerinde Yüksek Lisans  eğitimlerine devam etmekle kalmayıp  aynı zamanda  diğer bölümlerdeki Tezsiz Yüksek Lisans programlarını da mutlaka düşünmeleridir.

Programlarla ilgili daha fazla bilgiye ve bölümlerle ilgili başvuru koşullarına aşağıdaki sayfalardan Türkçe ve İngilizce olarak ulaşılabilir.

http://www.ku.edu.tr/en/nonthesismaster

http://www.ku.edu.tr/tezsizyukseklisans

Söz konusu sayfalarda  ayrıntısı ile yer alan Tezsiz Yüksek Lisans programları başvuru koşullarının özetini aşağıda bulabilirsiniz. Söz konusu koşullar, genel ilkeler olarak düşünülmelidir. Belirtilen not ortalaması/puan koşullarını karşılayamayan adaylar da dosyalarının diğer güçlü yanlarını göz önüne alarak başvuruda bulunabilirler.

Başvuru koşullarında genel olarak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonucu da istendiğine dikkatinizi çekmek isterim. Bundan sonraki ilk ALES sınavı 12 Mayıs 2013 tarihinde düzenlenecek olduğu için   11-20 Mart tarihleri 2013  arasında ALES başvurularının yapılması gerekmektedir. Dolayısı ile Tezsiz Yüksek Lisans programları ile ilgilenen öğrencilerimiz, vakit kaymemeden  bu başvurularını tamamlamalıldırar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan öğrencilerimiz ALES yerine GRE sınavına girebilirler; onların değerlendirmesi ayrıca yapılacaktır.

Bu çok özel uygulamanın, öğrencilerimize lisans eğitiminin de ötesinde disiplinler arası gelişim açısından çok önemli bir fırsat sunduğuna inanıyor ,  hepinizin  bu fırsatı değerlendirmenizi umuyorum..

İyilik dileklerimle,

Umran S. İnan

REKTÖR