Announcements

Piyanist Gary Stegall, 15 Mayıs Çarşamba akşamı SGKM’de! *Ücretsiz. // Pianist Gary Stegall will perform on Wednesday @ SGKM ! *Admission Free.

Author: SGKM

Piyanist Gary Stegall, 15 Mayıs Çarşamba günü SGKM’de!

 

Keskin bir zeka ile desteklenmiş yoğun bir duygusal sıcaklığın sanatçısı olarak görülen piyanist Gary Stegall 15 Mayıs’ta SGKM’de müzikseverlerle buluşacak. Birbirinden değerli orkestralarda piyano solisti olarak bulunan Dr. Stegall halen Coastal California Üniversitesi’nde piyano profesörlüğü yapmaktadır. Solo ve oda müziği performansları ile geniş bir çevrede tanınan Stegall, Kuzey,Orta ve Güney Amerika, Avrupa, Asya, Orta Doğu, Afrika ve İskandinavya’nın çeşitli şehirlerinde performanslar sergilemiştir.


> Ücretsiz  |  Saat: 20.00


Pianist Gary Stegall will perform on May 15th, Wednesday @ SGKM !

Widely regarded as an artist of great emotional warmth tempered by a probing intellect, Pianist Gary Stegall is at SGKM on 15th of May. Appearing as piano soloist with lots of reputable orchestras, Dr. Stegall is presently Professor of piano at Coastal Carolina University of Conway, South Carolina. Highly renowned as both solo and chamber pianist, he has performed through North, Central and South America, Europe, Asia, the Middle East, Africa and Scandinavia.

>Admission Free  |  8 pm