Announcements

Basında Çıkan Haberler Hakkında Bilgilendirme

Author: Koç Üniversitesi

Değerli Koç Üniversiteliler,

 

30.09.2013 Pazartesi günü Star Gazetesi’nde, “Orman Kanununa Son! Koç Üniversitesi kirayı ödemezse ‘prosedür’ işleyecek” ve “Koç Üniversitesi 7 yıldır devlete kira ödemiyor” başlıklarıyla yayımlanan haberin gerçeği yansıtmadığını belirtmek amacıyla yazıyorum.

Üniversitemiz 2000 yılında alınan Bakanlar Kurulu Kararı ve Maliye Bakanlığı oluruna dayalı olarak Rumelifeneri Kampüsünde faaliyetlerini sürdürmektedir. Söz konusu alan üzerine kurulu eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sürdürüldüğü binaların tümünün yapı ruhsatı ve yapı kullanma izinleri mevcuttur.

Öte yandan, haberde iddia edilenin aksine, söz konusu alan Koç Üniversitesi’ne kiralanmamış, tahsis edilmiştir. Bakanlar Kurulu ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan tahsis işlemlerinin halen yürürlükte ve geçerli olduğu iki ayrı yargı kararı ile tespit edilerek kesinleşmiştir. Koç Üniversitesi, Bakanlar Kurulu  tarafından saptanan tahsis bedelini her yıl hiçbir gecikmeye yol açmaksızın ilgili kuruma ödemektedir. Bunun dışında, Rumelifeneri Kampüsüyle ilgili olarak, Üniversitemiz ve herhangi bir resmi kurum arasında bir kira sözleşmesi ve bu sözleşmeye dayanarak tahakkuk ettirilen bir kira bedeli bulunmamaktadır.

Üniversitemiz, 20 yıl gibi kısa bir sürede öğrencilerinin yüzde 73’üne burslu eğitim veren, önemli başarılar elde etmiş bir vakıf üniversitesi olarak uluslararası alanda adından söz ettirmeyi başarmıştır. Bazılarınızın zaten bildiği gibi halihazırda dünyanın elli-yaşından-genç ilk yüz üniversitesi sıralamalarında 31inci olarak Türkiye'nin bu kategorideki en iyi üniversitesi konumunda olmaktan da son derece gurur duyuyoruz.    

Söz konusu haberde yer alan asılsız iddialar bizlerde derin üzüntü yaratmıştır. Ortada bir kira ilişkisi yoktur; dolayısıyla bir kira alacağına dair herhangi bir takip ya da dava mevzubahis değildir. Bu nedenle ilgili haberde bahsi geçen tüm iddialar asılsızdır. 

Bu mesajdaki bilgileri içeren ve iddiaları yalanlayan bir basın açıklaması da bu akşam itibarı ile çeşitli kanallardan duyurulmuştur.   

Selam ve sevgilerimle,

 

Umran S. İnan

REKTÖR