Announcements

Socrates Now, New York Elliniko Tiyatrosu ile Çarşamba akşamı SGKM'de! / Socrates Now theatre performance on Wednesday at SGKM !

Author: SGKM

Socrates Now, New York  Elliniko Tiyatrosu ve EMMY ödüllü oyuncu Yannis Simonides ile Çarşamba akşamı SGKM'de!
Platon’un ölümsüz eseri “Sokrates’in Savunması”nı interaktif bir yolla bizlere taşıyan Sokrates Now, adeta eserin uluslararası bir güç gösterisi niteliğinde. İlk kez 2004’te New York’ta seyirci karşısına çıkan oyun, o günden bu yana 300’ün üzerinde tiyatro, festival, halk gösterisi, okul, kütüphane ve üniversitede sahnelendi. EMMY ödüllü oyuncu Yannis Simonides’in yer aldığı Sokrates Now oyunu, ünlü filozofun idam cezasına karşı müthiş ve bir o kadar da mizahi savunmasını bin yıllar sonra yeniden izleme fırsatı sunuyor. SGKM-EllinikoTiyatrosu, New York işbirliğiyle sahnelenecek bu benzersiz oyunu kaçırmayın. 

Ücretsiz,Davetiyeli/ İngilizce, Türkçe Altyazılı |  18.12.2013  Saat: 20.00  |    Yer: SGKM

Davetiye için tıklayın: https://new.biletino.com/Event/EventDetail?eventid=85

Socrates Now is an international tour de force of Plato's timeless classic “The Apology of Socrates” with an interactive dimension.The Apology of Socrates premiered in New York in 2004 and has since been performed to great acclaim in over 300 theatres, festivals, companies, communities, public spaces, schools, libraries and universities across… In Socrates Now, we experience a delightful and quite humorous dramatization of the famous philosopher’s defence and his rebuttals to a guilty verdict and sentence to death.

>Admission Free, Invitation Only / In English, With Turkish Subtitles  |   18.12.2013  8 pm  |  Venue:  SGKM

 Click to get your invitation: https://new.biletino.com/Event/EventDetail?eventid=85