Announcements

Koç Üniversitesi THE “BRIC Ülkeleri ve Gelişmekte Olan Ülkeler” Üniversite Sıralamasında 20. Sırada Yer Aldı

Author: İletişim Direktörlüğü

Times Higher Education tarafından yayınlanan “Dünya’nın En İyi Üniversiteleri” sıralamasına 2012 yılında dahil olan Koç Üniversitesi, 2013 yılında da Asya Üniversiteleri Sıralaması’nda ve 50 yaşın altındaki en iyi üniversiteler sıralamasında 31. sırada yer almıştır.

Benzer ekonomik koşullara sahip ülkelerdeki üniversiteleri, dünya sıralamalarında kullanılan metodoloji yoluyla değerlendiren Times Higher Education, 5 Aralık 2013’te BRIC & Gelişmekte Olan Ülkeler” sıralamasını Koç Üniversitesi kampüsünde açıkladı.  Sıralamada dünya standartlarındaki bir üniversitede olması gereken öğretim, araştırma, bilgi transferi ve uluslararasılık kategorilerine göre BRIC ülkeleri olan Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika ile FTSE Endeksine göre gelişmekte olan ülke kategorisindeki tüm ülkelerdeki üniversiteler değerlendirildi.

Türkiye’den toplam 7 Üniversitenin yer aldığı bu yeni sıralamada, Üniversitemiz 20. sırada yer almıştır.

THE sıralamalarına giren Türk üniversitelerinin sıralamadaki yerleri aşağıda verilmiştir:

Üniversite

Sıralama

Koç Üniversitesi

20

Boğaziçi Üniversitesi

5

İTÜ

7

ODTÜ

9

Bilkent Üniversitesi

12

İstanbul Üniversitesi

73

Hacettepe Üniversitesi

80

 

Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye’den bu sıralama içerisinde bir çok üniversitenin dahil olması gelecek için de umut vaat etmektedir.  Üniversitemizde yürütülmekte olan ve özellikle uluslararası bilime katkı sağlayan araştırma projelerimiz ile sadece gelişmekte olan ülkelerdeki üniversiteler arasında değil, tüm dünyadaki en iyi üniversiteler arasında ilk sıralarda yer alacağımıza inanıyoruz.

Times Higher Education “BRIC Ülkeleri ve Gelişmekte olan Ülkeler” Sıralaması hakkında daha detaylı bilgi için THE Resmi Websitesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

Ranked among the Top 300 in the Times Higher Education World University Rankings since 2012, Koç University took place in the Asia University Rankings and 100 Under 50 Rankings as 31st in 2013. 

In an effort to rank Universities that are in the countries with similar economic conditions, Times Higher Education has launched the “BRICS & Emerging Economies” Ranking very recently on December 5th, 2013 at Koç University Rumelifeneri Campus.

A total of 7 universities from Turkey took place in THE “BRICS & Emerging Economies” Ranking and Koç University has been ranked 20th.  The rankings of the Turkish Universities are listed in the below table.

 

University

Rank

Koç University

20

Boğaziçi University

5

ITU

7

METU

9

Bilkent University

12

İstanbul University

73

Hacettepe University

80

 

It is promising to see 7 universities from Turkey, a leading emerging economy, in this ranking.  With the research projects conducted at our University that contribute to the universal body of knowledge, we believe that in the coming years, Koç University will be ranked among the top universities not only in emerging countries but also in the world.

For detailed information on Times Higher Education “BRICS & Emerging Economies” Rankings, please visit THE official website